Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-20-19

Reklama:

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 20 września 2019 roku


 

  • Polonia: W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się w czwartek wydarzenie, uapmiętniające 80-rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pokazano relację Julien Bryan’a, jedynego amerykańskiego dziennikarza, jaki przebywał w Warszawie w trakcie wybuchu II Wojny Światowej. Correspondent Bryan, to dokument, który powinien zobaczyć każdy. Relacja w wydarzenia, w którym udział wzięła między innymi Rita Cosby, amerykańska dzienikarka polskiego pochodzenia, córka Powstańca Warszawskiego – już wkrótce na naszej stronie, ale najpierw jutro na fali 620 AM po godz. 3 p.m. Dzisiaj w Konsulacie kolejne wydarzenie – plebiscyt „Ambasador Polski 2019”, w trakcie którego wyróżnieni zostaną Linda i Robert Ollis, rodzice amerykańskiego sierżanta Michaela Ollisa, który podczas walk w Afganistanie, oddał swoje życie za polskieg żołnierza Karola Cierpicę. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.
  • NYC: burmistrz Bill de Blasio wycofał się z kampanii prezydenckiej. Burmistrz nie zakwalifikował się już do ostatniej debaty demokratów. Prezydent Trump skomentował wiadomość, pisząc na Twitterze, że „Nowy Jork jest załamany,” bo de Blasio wraca. / Mężczyzna z Morristown w New Jersey został aresztowany i mają mu zostać postawione zarzuty dokonywania działań na tle terrorystycznym, po tym jak wykryto, że planował on wykonać ataki w Nowym Jorku i innych miastach, między innymi w Turcji, w imieniu Hezbollahu. 42-letni Alexei Saab miał pracować z Hezbollahem od 1996 roku. Był trenowany do budowania bomb i gromadzenia materiałów wywiadowczych.
  • USA: W Stanach Zjednoczonych trwa batalia o ujawnienie zeznań anonimowego przedstawiciela służb wywiadowczych, który twierdzi, że prezydent Donald Trump złożył zagranicznemu przywódcy niedopuszczalne obietnice. Szczegóły sprawy nie są znane. Amerykańskie media informują, że sprawa dotyczy Ukrainy. (IAR) / Obfite opady deszczu w Texasie, Arkansas i Louisianie, doprowadziły do dużych zniszczeń. Zwłaszcza w południowo-wschodniej części Teksasu, gdzie doszło do poważnych powodzi – w Houston setki samochodów zostało porzuconych, a woda uczyniła drogi nieprzejezdnymi. Na Atlantyku panuje wyjątkowo aktywny sezon huraganów – kolejny, Jerry, jako obecnie huragan 1 kategorii, przesuwa się w kierunku Puerto Rico i Bahamów. A dzisiaj, na całym świecie, organizowane są masowe protesty przeciwko zmianom klimatycznym – ludzie nie idą do pracy, uczniowie opuszczą szkołę, aby domagać się reakcji władz co do kryzysu klimatycznego – zapowiadane są największe demonstracje w historii. W Nowym Jorku, 1,1 milionów uczniów, dostało już usprawiedliwienie za nieobecność w szkole, tak aby mogli wziąć udział w protestach. W Nowym Jorku rozpoczyna się bowiem zjazd Organizacji Narodów Zjednoczonych.
  • ŚWIAT: 3 października unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi orzeczenie dotyczące kredytów frankowych. Jako pierwszy informację podał Dziennik Gazeta Prawna. Kilka miesięcy temu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny Trybunału. Była ona korzystna dla frankowiczów i może oznaczać duże kłopoty dla banków. Sędziowie z Luksemburga mogą wziąć pod uwagę tę opinię, i tak dzieje się w większości przypadków, ale nie muszą.(IAR) / Wciąż nie wiadomo, kto będzie rządził w Izraelu – mówi się o tym, że być może konieczne będą trzecie wybory.
  • Polska: już jutro do Nowego Jorku przylatuje prezydent Polski Andrzej Duda. W niedzielę spotka się z Polonią w New Britain, Connecticut, a od poniedziałku będzie brał udział w spotkaniach Zgromadzenia Ogólnego, Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent powiedział, że polskie przesłanie na nowojorski szczyt klimatyczny ONZ to “Sprawiedliwa transformacja”. Szczyt ONZ na rzecz Działań Klimatycznych odbędzie się w poniedziałek. Spotkanie światowych przywódców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w Nowym Jorku ma przyspieszyć działania klimatyczne i zintensyfikować realizację porozumienia paryskiego. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. (IAR)
Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts