Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 9-6-19

Reklama - Advertisement

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA, lub tam gdzie zawsze słuchasz podcastów.

Dzisiaj jest 6 września:

1) Polonia: przed nami ostatni weekend Polsko-Amerykańskiego Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie. W programie wiele atrakcji dla dzieci, polski folklor, do wygrania podróż do Rzymu i nagrody pieniężne. / Ponad 6350 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z zagranicy uczestniczyło w wakacyjnych pobytach edukacyjnych w Polsce w 2019 r. Przybyli oni do naszego kraju wraz z opiekunami na zaproszenie polskich organizacji pozarządowych. Na organizację takich pobytów Prezydium Senatu w br. zleciło 44 polskim organizacjom pozarządowym 47 zadań na łączną kwotę 10,074,829 zł. Stanowi to ponad 10% kwoty przeznaczonej w bieżącym roku na opiekę Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

2) NYC: miasto Nowy Jork pozywa firmę TMobile, jednego z największych dostawców telefonii komórkowej w USA, za oszukiwanie klientów. Burmistrz Bill de Blasio ogłosił, że pozew został złożony w Sądzie Najwyższym na Manhattanie. W pozwie, TMobile oskarżany jest o to, że firma i ponad 50 sklepów firmy w Nowym Jorku, naruszyło prawo ochrony klienta. Pozew mówi, że w wielu sklepach firmy w Nowym Jorku, klientom sprzedawano używane telefony jako nowe, a dodatkowo, firma doliczać miała nieistniejące podatki i zaskakujące opłaty. Firma miała również oferować spłatę telefonu w ratach, które w istocie oznaczały większą cenę i więcej opłat. TMobile zapowiedział własne śledztwo, a oskarżenia ocenił jako niezgodne z założeniami firmy.

3) USA – huragan Dorian doprowadził do zniszczeń i powodzi w Karolinie Południowej i Północnej, pozostawiając tysiące ludzi bez prądu i pustosząc wybrzeże. Huraganowi towarzyszą silne wiatry, a w Karolinie Północnej pojawiło się przynajmniej 15 niebezpiecznych tornad. Efekty huraganu będą odczuwalne w piątek w nocy w Nowym Jorku – odczujemy deszcz i silne wiatry. Na Bahamach potwierdzono 30 ofiar śmiertelnych huraganu, a władze zapowiadają, że ten numer wzrośnie, podczas gdy setki osób są wciąż poszukiwane. / Amerykańscy kongresmani krytykują Biały Dom za ograniczenie funduszy na wzmocnienie wschodniej flanki NATO przed zagrożeniem ze strony Rosji. Według raportu Pentagonu przekazanego do Kongresu, tzw. Europejska Inicjatywa Odstraszania straci w przyszłym roku ponad 700 milionów dolarów. Pieniądze te pójdą na budowę muru na granicy z Meksykiem. (IAR)

4) ŚWIAT – Premier Wielkiej Brytanii nie zgodził się na przełożenie terminu Brexitu, który jest zaplanowany na 31 października, jednak parlament zakazał premierowi twardego Brexitu. Premier będzie więc musiał otrzymać zgodę Unii Europejskiej o przełożenie terminu, albo rezygnacja ze stanowiska. / Kreml zapowiedział, że wkrótce zostanie ogłoszona wymiana jeńców między Rosją i Ukrainą. Jak podało radio Echo Moskwy powołując się na wypowiedź Władimira Putina – procesem zostanie objętych wiele osób. Rozgłośnia napisała, że prezydent Rosji chce, aby był to jeden z elementów normalizacji stosunków rosyjsko – ukraińskich.(IAR)

5) Polska: Dziś rozpoczyna się budowa polskiego odcinka gazociągu Polska-Słowacja – połączenia gazowego ze Słowacją. Będzie on miał długość 59 kilometrów – powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko. Trasa będzie przebiegać przez gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. / Akcja poszukiwawcza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej dobiega końca. Ratownicy TOPR wydobyli na powierzchnię ciała dwóch zaginionych grotołazów z Wrocławia. Uczestnicy wyprawy do Jaskini Wielkiej Śnieżnej utknęli w jeden z najtrudniej dostępnych fragmentów – tak zwanych Przemkowych Partiach – odcięci przez wodę. Dotychczas w historii odkrywania Wielkiej Jaskini Śnieżnej doszło do 5 śmiertelnych wypadków. To największa i najdłuższą jaskinią w Polsce. Ma blisko 24 kilometry długości i ponad 800 metrów głębokości. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here