Wielomilionowe oszustwo: właściciele aptek Chopin oskarżeni o nielegalny handel lekami

Zdjęcie: RAdio RAMPA
Reklama - Advertisement

Jak podaje biuro prokuratora na Manhattanie, w  czwartek, 29 października, doszło do przedstawienia aktu oskrażenia wobec trzech osób i dwóch lokalów, znanej wśród Polonii na Greenpoincie i na Ridgewood, apteki Chopin. Zarzuty obejmują konspirację w rozprowadzaniu narkotyków. Chodzi przede wszystkim o rozprowadzanie przeciwbólowego leku oksykodon na terenie Nowego Jorku – nielegalny biznes, oszacowany został na kilka milionów dolarów.

Oskarżeni to właściciele apteki, Lilian Jakacki, znana pod nazwiskiem Więckowski, i jej mąż Marcin Jakacki, a także Robert Cybulski, który miał być ich głównym klientem. Główne oskarżenie dotyczy rozprowadzenia ponad 500,000 tabletek leku oksykodon, o wartości pomiędzy 10-15 milinów dolarów, w ciągu pięciu lat. Inne zarzuty to pranie pieniędzy i oszustwa Medicare.

Oskarżeni aresztowani zostali w środę i mają postawieni zostać przed sądem jeszcze dzisiaj. Jak powiedział prokurator dzielnicy Manhattan, Preet Bharara, “oskarżeni i apteki, przypuszczalnie, są częścią jednego z największych oszustw tego typu, kiedykolwiek odkrytych w Nowym Jorku.” Jak dalej wyjaśnia prokurator, małżeństwo wydawało nielegalnie leki używając fałszywych recept, które skradzione zostały z gabinetów lekarskich w dzielnicach Queens i Bronx.

Zdjęcie: Radio RAMPA
Zdjęcie: Radio RAMPA

Jak podkreślił agent specjalny James Hunt, podczas gdy dwa milony ludzi w Stanach Zjednoczonych uzależnionych jest od leków przeciwbólowych, apteki Chopin zarabiały potężne sumy pieniędzy na nielegalnej ich sprzedaży.

Oszustwo zostało wykryte, po tym jak we wrześniu i październiku 2015 roku, Jakacki sprzedał setki tabletek leku, tajnemu agentowi, w swojej lokalizacji na Queensie.

Cybulski był jednym z najlepszych klientów apteki, zwykle kupując około 500 tabletek leku. W sumie zakupił ich kilka tysięcy. Według audytu, Chopin Chemists na Brooklynie, było numerem jeden w zakupie tabletek oksykodon przez trzy lata, od 2010 do 2012 roku, pod kodem pocztowym 11222. W 2013 roku, według audytu, apteka wydała ponad 400,000 tabletek tego leku bez recepty.

Za zarobione pieniądze, para, m.in. kupiła dom w Greeenwich, CT za 2 miliony dolarów.

Zdjęcie: Radio RAMPA - 29 października agenci służb federalnych sprawdzali lokalizację na Greenpoincie
Zdjęcie: Radio RAMPA – 29 października agenci służb federalnych sprawdzali lokalizację na Greenpoincie

Według świadka zajścia, podczas wykonywania zdjęcia, wewnątrz niegdyś Chopin Chemists na Brooklynie, a dzisiaj, sklepu przemysłowo-kosmetycznego o nazwie SEDONA, przebywali agenci służb federalnych. SEDONA w dalszym ciągu należała do małżeństwa, tyle, że działalność apteczna przeniesiona została całkowicie do lokalizacji na Queensie.

Jeżeli uznani zostaną za winnych, maksymalne kary za dokonane przestępstwa wynoszą, 20 lat dla Cybulskiego, 60 lat dla Jakackiego i 65 lat dla jego żony.

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.
Artur Adamski

Latest posts by Artur Adamski (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here