Wniosek o referendum w sprawie Pomnika Katyń 1940 odrzucony: zatwierdzono tylko 40% podpisów

Wniosek o referendum w sprawie Pomnika Katyń 1940 odrzucony: zatwierdzono tylko 40% podpisów

Wniosek o zorganizowanie referendum w sprawie lokalizacji Pomnika Katyń 1940 w Jersey City został, na tym etapie, odrzucony. Powód to nieuzyskanie wymaganej liczby ważnych podpisów. W urzędzie miasta złożono 9471 podpisów, z czego zatwierdzono 3833. 60% podpisów odrzucono, ponieważ należały do osób niezarejestrowanych do głosowania w stanie lub w mieście Jersey City, lub uznane zostały za nieautentyczne – na liście widniały bowiem takie nazwiska jak Bill Clinton czy Dennis Rodman. Aby zorganizować referendum wymagane było 6714 ważnych podpisów.

Teraz organizatorzy mają 10 dni na odwołanie się od decyzji miasta oraz uzbieranie potrzebnej liczby głosów, co jak potwierdził w rozmowie z Radio RAMPA mecenas Sławomir Platta, jest już czynione. Mecenas dodał, że zaskoczony jest ilością odrzuconych głosów i również będzie je weryfikował. 

Pomnik od ponad 30 lat stoi przy Exchange Place w Jersey City. Decyzją władz miasta pomnik miał zostać usuniety z Exchange Place na czas remontu tego miejsca, a następnie, przeniesiony w nieznane miejsce w mieście. Jednak, po porozumieniu władz miasta z Komitetem Pomnika Katyńskiego, ustalono, że nowe miejsce pomnika będzie o 60 metrów dalej, również nad rzeką Hudson z widokiem na Manhattan. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem części społeczeństwa, w tym Polonii, która stara się o zorganizowanie referendum wśród mieszkańców miasta w tej sprawie. 

 

Zobacz też:

Burmistrz Jersey City o relokacji Pomnika Katyń 1940: “Nie zaczyna się z Polakami”

 

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts