Wychowanie dziecka w Polsce kosztuje blisko 200 000 złotych

Reklama - Advertisement

Koszt wychowania dziecka do osiągnięcia przez nie 19. roku życia wynosi od 176 tys. do 190 tys. zł – wskazuje resort rodziny, powołując się na raport Centrum im. Adama Smitha.

Z raportu “Koszty wychowania dzieci w Polsce 2015″, na który powołuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19. roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł.

W przypadku dwójki dzieci koszty te rosną do 317 tys. – 342 tys. zł.  Natomiast trójka dzieci to już wydatek rzędu 422 tys. – 427 tys. zł, a czwórka – ok. 528 tys. – 553 tys. zł.

Jak podkreślono w komunikacie ministerstwa rodziny dotyczącym raportu, koszty zmieniają się w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji. Natomiast zarówno te koszty jak i sytuacja na rynku pracy przyczyniają się do niskiego poziomu dzietności w Polsce.

„Raport napisany pod kierunkiem prof. dra hab. Aleksandra Surdeja wskazuje m.in., że powszechnie dostępna praca jest najlepszą polityką prorodzinną” – zauważa ministerstwo w komunikacie.

kic/

Źródło: www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here