Wyniki wyborów do Europarlamentu

Zdjęcie: European Parliament/X
Reklama - Advertisement

POLSKA

W Polsce w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 procent głosów, Prawo i Sprawiedliwość 36,16 procent, na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja, zdobywając 12,08 procent. Za nimi znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 6,91 procent. Lewica zdobyła poparcie na poziomie 6,3 procent.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska będzie miała 21 europosłów, 20 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja – 6 mandatów, a Trzecia Droga i Lewica zdobyły po 3 mandaty do Europarlamentu.

Frekwencja w Polsce wyniosła 40,65 procent.

USA

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego na terytorium Stanów Zjednoczonych zdobywając około połowy głosów (51%). Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska (25%), a na trzecim Konfederacja (14,5%). Na Lewicę głosowało 5,5%, a na Trzecią Drogę (2,5%). PIS wygrał w tradycyjnych skupiskach Polonii, w Chicago i Nowym Jorku. KO wygrała w mniejszych okręgach konsularnych, Waszyngtonie, Los Angeles i Huston. W całych USA głosowało niespełna osiem i pól tysiąca Polaków, najwięcej w Chicago 4.200 i w Nowym Jorku niespełna 3.000. Liczba głosujących do Europarlamentu była pięciokrotnie niższa w październikowych wyborach do polskiego Sejmu i Senatu.

UNIA EUROPEJSKA

Partie głównego nurtu nadal z większością w Parlamencie Europejskim, choć przesunął się on nieco na prawo. Dobre wyniki uzyskały bowiem partie prawicowe i skrajnie prawicowe, ale trzęsienia ziemi nie ma. Z opublikowanych nad ranem wstępnych danych wynika, że pierwsze miejsce utrzymała centroprawica, do której należą Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Na drugim miejscu są socjaldemokraci z polską lewicą. Podium uzupełniają liberałowie, do których należy Polska 2050. Czwarte miejsce zajęli europejscy konserwatyści, w skład których wchodzą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: European Parliament/X

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here