Wywiad z Bolesławem Biega – ostatnim Powstańcem Warszawskim w metropolii nowojorskiej

Reklama - Advertisement

MATERIAŁ ARCHIWALNY NAGRANY W 2021 roku – Pan Bolesław Biega zmarł 18 maja 2023 roku w New Jersey. Miał 100 lat.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oddała cześć pamięci bohaterów i ofiar powstańczego zrywu poprzez uroczyste wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi z tzw. kotwicą, symbolem Polski Walczącej. Uroczystość przed oddziałem PSFCU McGuinness odbyła się dokładnie w rocznicę Godziny “W,” 1 sierpnia, godz. 11:00. 

Gościem honorowym wydarzenia był Bolesław “PAŁĄK” Biega, ostatni żyjący Powstaniec w metropolii nowojorskiej. 99-latek walczył w Batalionie Kiliński, a pierwszym celem jego jednostki, było odbicie budynku poczty. To również Pan Bolesław, wraz ze swoją żoną Alicją, byli bohaterami jedynego zarejestrowanego na wideo, w trakcie powstania, ślubu. Pan Bolesław dokonał uroczystego wciągnięcia flagi z symbolem Polski Walczącej przed oddziałem PSFCU. Flaga będzie powiewała przez 63 dni a więc tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie.

Pan Bolesław obecnie mieszka w domu opieki w New Jersey. Jego żona Alicja zmarła w 2019 roku. 

W wywiadzie dla Radio RAMPA Pan Bolesław opowiada o tym, jak pamięta Godzinę “W”, co sądzi o tym jak dzisiaj honorowana jest rocznica wybuchu Powstania, a także, opowiada o swoim ślubie. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here