Wywiad z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą – wersja radiowa

Reklama - Advertisement

Prezydent Polski Andrzej Duda udzielił wywiadu Radio RAMPA w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W wywiadzie, który przeprowadzony został po włączeniu Polski do Visa Waiver Program, a także zaraz po zaprzysiężeniu nowej kadencji rządu, Prezydent odpowiada na pytania dotyczące Polonii amerykańskiej, ale również spraw bieżących.

W rozmowie z Moniką Adamski, redaktor naczelną Radio RAMPA, Prezydent Andrzej Duda opowiada o kulisach włączenia Polski do Visa Waiver Program – o dacie 11 listopada, a także o akcji dużych firm, w tym LOTu, która na szeroką skalę nakłaniała Polaków do składania wiz do USA.

Pytamy Pana Prezydenta o skomentowanie wypowiedzi byłego Prezydenta Lecha Wałęsy, który powiedział, że to on w sprawie zniesienia wiz, zrobił najwięcej.

Pytamy również, o reakcję do wypowiedzi nowego Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który zapowiedział, że spotkać chce się z przedstawicielami senatu amerykańskiego, aby wyrazić swoją wdzięczność za wystosowanie w 2016 roku listu do rządu polskiego, prowadzonego wówczas przez Beatę Szydło, w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Pan Prezydent Andrzej Duda ma jasną wiadomość dla Pana Marszałka Tomasza Grodzkiego.

Kolejno przechodzimy w rozmowie do ostatnich wizyt Pana Prezydenta w USA i jego spotkań z Polonią amerykańską w Connecticut, Wallington, Amerykańskiej Częstochowie czy tym pierwszym na Greenpoincie, gdzie spotkał się z Polonią w parku, a także odwiedził instytucje takie jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa czy Instytut Piłsudskiego. 

Radio RAMPA pyta o powroty do Polski: w przeprowadzonej przez Radio RAMPA sondzie, Polonia na Greenpoincie szczególnie podkreślała, że w kwestii powrotu liczą się dwie kwestie – zarobki i poziom służby zdrowia w Polsce. Pytamy Pana Prezydenta o te dwie sprawy.

Ustawa 447 wzbudza wiele emocji, ale przede wszystkim konkretną reakcję wśród Polaków, zarówno w USA jak i w Polsce. Protesty przeciwko ustawie w ważnych dla Amerykanów miejscach, czy dążenie do wprowadzenia do Konstytucji poprawki wyłączającej Polskę, co jest stanowiskiem m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej? Pan Prezydent odpowiada.

Pytamy również o raport w tej sprawie, który sporządzony ma zostać przez amerykański departament stanu.

Na koniec, Pan Prezydent zapowiada, kiedy w najbliższym czasie może odwiedzić Stany Zjednoczone.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here