XX obchody Dnia Kościuszki w Akademii Wojskowej w West Point

Reklama - Advertisement

6 maja na terenie Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point odbyły się XX obchody Dnia Kościuszki. Na tę uroczystość przybyli reprezentanci polskiej dyplomacji: Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz Wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski. 

Organizatorem wydarzenia było Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point, którego założycielem i prezesem jest prof. Anthony Bajdek, dziekan i wykładowca historii na Northeastern University w Bostonie. W tym roku Pulaski Association of Business and Professional Men i Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zorganizowały i opłaciły autokary dla uczniów z Polskich Szkół Dokształcających oraz z Programu dwujęzycznego w PS 34 na Greenpoincie, które dowiozły polskich uczniów na tę uroczystość.

Dzień Kościuszki w West Point rozpoczęła uroczysta msza św. w języku polskim w katedrze wojskowej na terenie Akademii. Następnie na głównym polu Akademii odbyła się parada wojskowa, z udziałem tysięcy kadetów tutejszej Akademii, zakończona skokami spadochronowymi. Tuż po paradzie pod pomnikiem Kościuszki, który w tym roku został oddany do renowacji, odbyły się uroczystości z przedstawicielami władz i sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Polski. Po zakończeniu ceremonii uczniowie z Polskich Szkół Dokształcających i Programu Dwujęzycznego wzięli udział w plenerowej lekcji o Tadeuszu Kościuszce pod pomnikiem Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko był inicjatorem założenia Akademii Wojskowej w West Point. W 1778 roku Kościuszko, który był także wojskowym inżynierem, zaprojektował tam fortyfikacje. Powierzono mu ten projekt, bo już wtedy było głośno o wkładzie jego prac fortyfikacyjnych do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą jesienią 1777 roku. Sama Akademia została otwarta dla kadetów 4 lipca 1802 roku.

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here