Zakupy przez Marketplace z nieznajomym w NYC? Umów się pod posterunkiem policji

Reklama - Advertisement

Nowy program realizowany przez nowojorską policję, zakłada, że osoby, które pragną dokonać wymiany dóbr, pieniędzy lub innych usług, oferowanych za pośrednictwem choćby Facebook Marketplace czy Craigslist, będą mogły zrobić to bezpiecznie, w neutralnym miejscu –  w specjalnie wydzielonej, monitorowanej strefie przy każdym posterunku policji w Nowym Jorku.

Aby sprawdzić jak działa nowy program, odwiedziliśmy posterunek 94 na Greenpoincie. Sierżant Andrzej Miziarz i oficer Julia Nizim, opowiedzieli o szczegółach.

Wydzielona przed posterunkiem strefa, jest jasno oznakowana, a miejsce to jest monitorowane 24h na dobę. Pojawienie się tam, nie wiąże się z żadnymi innymi formalnościami – nie trzeba wcześniej się umawiać, nie trzeba wchodzić do posterunku. Wszystko to dla bezpieczeństwa – osoba chcąca sprzedać lub kupić produkt, nie musi podawać swojego adresu zamieszkania,  a płatność czy wymiana, mogą odbyć się w neutralnym, monitorowanym miejscu.

O szczegółach programu, rozmawialiśmy też z zastępcą komisarza ds. społecznych w NYPD, Markiem Stewart. Komisarz Stewart, poradził o czym pamiętać, podczas dokonywania kupna/sprzedaży od nieznanych osób.

W lutym 2023 roku, nowojorski policjant, który akurat nie był na służbie, zginął po tym, jak został postrzelony przez osobę, od której zakupić chciał samochód. 26-letni ADEED FAYAZ, został postrzelony w głowę, kiedy spotkał się w ciemnej ulicy w dzielnicy East New York na Brooklynie, z 38-letnim mężczyzną, od którego miał kupić samochód – transakcja została zaplanowana przez Facebook Marketplace. Sprawca o nazwisku RANDY JONES był poważnym przestępcą, już wcześniej aresztowanym 22 razy.

Nowojorska policja ma nadzieję, ze taka sytuacja się nie powtórzy i nikt nie będzie musiał martwić się o utratę swojego życia, decydując się na dokonanie transakcji zaplanowanej w internecie.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here