Żałoba i pytania po strzelaninie w Jersey City

Żałoba i pytania po strzelaninie w Jersey City
Photo Credit To @NjGov Twitter / Gubernator stanu NJ Phil Murphy na miejscu tragedii

Aktualizacja 12/16/19: W sobotę, zaaresztowano właściciela lombardu w miejscowości Keyport w New Jersey. Jego numer telefonu został znaleziony w kieszeni sprawcy, Davida Andersona. Właściciel lombaru był już wcześniej karany, miał w lombardzie kilka sztuk broni. Brat aresztowanego powiedział, że to pech i jego brat nie wie dlaczego jego dane były w kieszeni sprawcy.

W poniedziałek, FBI przeszukało lombard w South Amboy, NJ – służby wierzą, że miejsce to również może mieć związek ze strzelaniną. 

Policja zidentyfikowała sprawców, ofiary i możliwe motywy, którymi kierowali się sprawcy wtorkowej strzelaniny w Jersey City.

W wyniku ostrzelania koszernego marketu JC Kosher Supermarket, zginęły 3 osoby. Wcześniej, sprawcy zastrzelili policjanta. Dwóch sprawców zostało zabitych przez policję.

Potwierdzono, że sprawcami zdarzenia byli mężczyzna i kobieta David N. Anderson, 47 oraz Francine Graham, 50. To oni również są głównymi podejrzanymi w sprawie zabójstwa kierowcy ubera w miniony weekend w Bayonne. Sprawcy przebywali przy Bay View Cementery, położonego około jednej mili od miejsca ataku, kiedy do ich samochodu – skradzionego U-Haul, podszedł policjant.

Detektyw Joseph Seals został zabity strzałem w głowę. Miał 39 lat, był żonaty, miał piątkę dzieci. Od 13 lat pracował w policji w Jersey City, a jego przełożeni mówią, że był jednym z najbardziej skutecznych oficerów. Detektyw Seals odpowiedzialny był również za przechwycenie dużej ilości nielegalnej broni z ulic miasta. Pogrzeb policjanta odbędzie się we wtorek, 17 grudnia, w Jersey City.

 

Jak podczas konferencji prasowej, powiedział burmistrz miasta Steven Fulop, przeanalizowane zapisy z kamer wideo pokazują, że sprawcy z cmentarza spokojnie przejechali ulicami miasta i zaparkowali na przeciwko JC Kosher Supermarket przy 223 Martin Luther King Drive. Jak powiedział burmistrz, z zapisu wideo jasno wynika, że sprawcy celowali w supermarket, a także osoby w nim przebywające. Burmistrz, mówi wprost, że był to atak motywowany antysemityzmem. Zapisy z monitoringu pokazują, że sprawcy mogli zabić dużo więcej osób, które przebywały na tej ruchliwej ulicy, a jednak, celowali prosto w tych, którzy znajdowali się w supermarkecie. Burmistrz napisał rownież na Twitterze, że wciąż badane są motywy i cele sprawców, którzy, według niego, chcieli zabić więcej niż 4 osoby.

Ofiary, które były wewnątrz marketu, to: Mindel Ferencz, żona i matka trójki dzieci, która za dwa tygodnie miała skończyć 33 lata. Współwłaścicielka sklepu. Wraz z rodziną jako jedni z pierwszych ze środowiska żydowskiego, przeprowadzili się do Jersey City z Williamsburga na Brooklynie; kiedy doszło do ataku, jej mąż był w synagodze obok;

Moshe Deutsch, 24 lata, był klientem sklepu. Syn prominentnego lidera w środowisku żydowskim z Williamsburga, Abe Deutsch; oddany wolontariusz. Pożegnanie Ferencz i Deutsch odbyło się w środę wieczorem na Brooklynie i w Jersey City.

49-letni Douglas Miguel Rodriguez, był pracownikiem sklepu, pochodził z Ekwadoru. Pozostawił żonę i 11-letnią córkę.  


 

Jak mówią władze, Anderson wszedł pierwszy, za nim Graham. Oboje posługiwali się długą bronią. W samochodzie, którym się poruszali, znaleziono list oraz bombę domowej roboty. Anderson był w przeszłości członkiem Black Hebrew Israelite, która uznawana jest za tak zwaną “hate group.” Miał on równiez zamieszczać w internecie posty nazywane antysemickimi i skierowanymi przeciwko policji.

Choć policja oficjalnie nie sklasyfikowała ataku jako przestępstwa na tle nienawiści religijnej, władze Jersey City i Nowego Jorku mówią otwarcie o antysemityzmie. W Nowym Jorku wzmocniona została ochrona wokół synagog, choć władze mówią, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla społeczności żydowskiej w mieście. Komisarz policji miasta Nowy Jork Dermot Shea, powiedział, że powołana została specjalna, 25-osobowa grupa, która skupić ma się na zwalczaniu przestępstw na tle nienawiści oraz terroryzmu. W mieście Nowy Jork, władze mówią o 22-procentowym wzroście ataków skierowanych przeciwko Żydom. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts