Zimowe Igrzyska Polonijne w cieniu wojny na Ukrainie

Na antenie Radio RAMPA gościli Paweł i Teresa Myśliwiec – małżeństwo brało udział w Zimowych Igrzyskach Polonijnych, które odbyły się w miejscowości Wisła w Polsce. Igrzyska Polonijne zapisały się już na stałe w kalendarzu Polonii, której przedstawiciele zjeżdzają się do Polski, na przemian, raz w okresie zimowym, a raz w letnim, aby rywalizować w wielu konkurencjach sportowych. Miejsce na igrzyskach mają zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.

Tegoroczna edycja igrzysk zimowych odbyła się między 27 lutego, a 3 marca, w cieniu wojny, która wybuchła na Ukrainie na skutek rosyjskiej inwazji. Jak mówią goście Radio RAMPA, sportowcy okazywali znak solidarności z Ukrainą, a wielu, odbierało swoje medale z ukraińską flagą w ręce. Wśród reprezentantów Polonii z różnych części świata, byli również sportowcy z Białorusi – jak usłyszycie w relacji, jeden z przedstawicieli tej grupy, zdecydował, aby nie wracać do kraju, ponieważ zostałby zaciągnięty do wojska. 

Paweł Myśliwiec, prezes Polska Running Team, do niedawna prezes Polish-American Sports Association, a niegdyś zawodowy sportowiec, opowiadał również o kulisach działań organizacji takich jak np. FIFA, w dobie konfliktu z jakim mamy do czynienia. Dlaczego FIFA działała opieszale podejmując decyzje dotyczące eliminacji do mistrzostw świata, po wybuchu wojny? Gość Radio RAMPA tłumaczy.

Paweł i Teresa Myśliwiec podsumowują również wyniki sportowe igrzysk – Paweł Myśliwiec zdobył złoto dla USA w swojej kategorii wiekowej w Nordic Walking oraz brązowy medal w swojej kategorii wiekowej w narciarstwie biegowym. Z uczestnikami igrzysk spotkali się również znamienici goście – Natalia Czerwonka – wicemistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie szybkim z Sochi, a także Adam Małysz.

PODCAST dostepny na stronie Radio RAMPA i we wszystkich serwisach streamingowych:

 

Zdjęcia: Archiwum Teresa i Paweł Myśliwiec/Polonijna Agencja Informacyjna

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here