Zmarł Henry Kissinger

Reklama - Advertisement

W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 100 lat wpływowy amerykański ekspert w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Henry Kissinger. O śmierci byłego dyplomaty poinformowała jego firma konsultingowa. Przyczyny śmierci nie podano.

Henry Kissinger urodził się w 1923 roku w Niemczech jako Heinz Alfred Kissinger. Jego żydowska rodzina wyemigrowała do USA w 1938 roku. Podczas II wojny światowej służył w armii amerykańskiej jako tłumacz języka niemieckiego. Po wojnie studiował na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda.

Kissinger stał się w znany w Ameryce, gdy w 1969 roku został doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona. W tej roli prowadził negocjacje mające na celu zakończenie wojny w Wietnamie, za co później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jako sekretarz stanu pomógł znormalizować stosunki USA z Chinami i prowadził negocjacje między Egiptem a Izraelem podczas wojny w 1973 roku. Pozostał sekretarzem stanu w administracji Forda do 1977 roku. Podczas rządów prezydentów Nixona i Forda Kissinger miał ogromny wpływ na amerykańską politykę zagraniczną.

Przez kolejne dziesięciolecia pracował jako konsultant i ekspert, a jego słuchane i szeroko komentowane opinie kształtowały globalną politykę oraz biznes.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Wikipedia/Marsha Miller

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here