$15 dolarów za wjazd poniżej 60. ulicy na Manhattanie

Reklama - Advertisement

Nowojorskie media – jako pierwszy Bloomberg.com – dotarły do roboczej wersji congestion pricing, czyli planu wprowadzenia opłaty za wjazd poniżej 60. ulicy na Manhattanie.

Jeżeli robocza wersja wejdzie w życie, kierowcy samochodów osobowych, płacić będą musieli $15 aby wjechać do tak zwanego CENTRAL BUSINESS DISTRICT – czyli na Manhattan, poniżej 60. ulicy. W wersji roboczej rekomenduje się aby opłata obowiązywała w godzinach od 5 rano do 9 wieczorem w dni robocze, oraz od 9 rano do 9 wieczorem w  weekendy.

Jeszcze więcej zapłacą: małe ciężarówki – $24, duże ciężarówki – $36, autobusy wycieczkowe $36, autobusy charterowe $24. Taksówki, będą musiały zapłacić dodatkowo $1.25 za przejazd, inne samochody na zamówienie dodatkowo $2.50 za przejazd. Po godzinie 9 wieczorem, opłata zmiejszy się o 75% i wyniesie tylko $3.50 dla samochodów osobowych.

Kierowcy, którzy na Manhattan wjeżdżać będą przez tunele Holland, Lincoln, Battery Brooklyn i Queens-Midtown, otrzymają pięcio-dolarowy kredyt – czyli w praktyce zapłacą $10. Zniżki przy przejazdach przez tunele – jednak już innej wysokości – dotyczyć będą również motocykli oraz małych i dużych ciężarówek.

Sprawę w czwartek skomentował burmistrz Eric Adams, który powiedział, że jest za tym, aby dodatkową opłatę uiścić musiały osoby podróżujące poniżej 60. ulicy w celach rozrywkowych czy luksusowych – jak to nazwał. Burmistrz uważa jednak, że pod uwagę powinny wzięte być osoby, które jadą w te okolice na przykład, w celach medycznych: „nie chcemy więcej obciążać klasy robotniczej,” oświadczył Adams.

Powyższe założenia, przedstawione zostały w wersji roboczej planu, która musi zostać zatwierdzona przez radę MTA i będzie poddana publicznej debacie.

Congestion Pricing w życie ma wejść na wiosnę 2024 roku.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here