Zmarła Królowa Elżbieta II

Advertisement - Reklama

Nie żyje Elżbieta II z dynastii Windsor, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Była najdłużej panującym monarchą na świecie, oraz w historii Wielkiej Brytanii. 21 kwietnia skończyła 96 lat. 

Pałac Buckingham potwierdził, że królowa zmarła w czwartek w zamku Balmoral, w jej oficjalnej rezydencji w Szkocji. 

W czerwcu 2022 roku Brytyjczycy świętowali historyczny, platynowy jubileusz 70 lat zasiadania przez Królową Elżbietę II na tronie. 

W ostatnich latach królowa Elżbieta II znacznie ograniczyła swoje oficjalne obowiązki, nie podjęła jednak decyzji o abdykacji. Uczestniczyła w najważniejszych uroczystościach państwowych, w których wcześniej towarzyszył jej mąż Filip Mountbatten, książę Edynburga, zmarły 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat.
Elżbieta II pełniła głównie funkcję reprezentacyjną, podejmowała szefów państw i składała wizyty zagraniczne. Była też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Faktyczną władzę w Wielkiej Brytanii sprawuje parlament.
Elżbieta II objęła tron 6 lutego 1952 roku, zaś uroczystość koronacji odbyła się później, 2 czerwca 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Ceremonię z katedry w Londynie po raz pierwszy w historii transmitowała telewizja. Arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher nałożył na głowę Elżbiety koronę św. Edwarda, a lordowie zawołali – “God save Queen Elizabeth!”:

Uznawana za symbol trwałości monarchii, Elżbieta II od lat cieszyła się poparciem przeważającej części Brytyjczyków. W 2012 roku królowa obchodziła diamentowy jubileusz panowania. Dziękując uczestnikom uroczystości, w krótkim wystąpieniu telewizyjnym powiedziała, że wszelkie dowody sympatii są dla niej źródłem natchnienia do dalszej działalności:

W 1996 roku Elżbieta II gościła w Polsce. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej. Na przyjęciu na cześć królowej wydanym w Pałacu Prezydenckim przez Aleksandra Kwaśniewskiego monarchini wzniosła toast za pomyślność integracji Polski ze Wspólnotą:

“Nasza przyjaźń jest na pewno osadzona w historii. Silnie popieramy poszerzenie Unii Europejskiej i NATO. Z zadowoleniem przyjmujemy wasze dążenia do przystąpienia do tych instytucji”.

W okresie swego panowania, zaledwie cztery razy królowa wygłosiła nadzwyczajne orędzie do narodu. Było to między innymi w 1997 roku, przed pogrzebem tragicznie zmarłej w wypadku (31.08.1997) księżnej Diany. W telewizyjnym przemówieniu królowa Elżbieta II wyraziła głęboki smutek i poczucie straty, a Dianę określiła jako “osobę niezwykłą”:

“To, co mówię teraz do was jako królowa i babka, mówię z głębi serca. Po pierwsze chcę osobiście złożyć hołd Dianie. Była wyjątkową i pełną zalet osobą. Zawsze, nawet w ciężkich chwilach, nie traciła pogody ducha i uśmiechała się, obdarzając innych swoim ciepłem i dobrocią”.

Ostatnie nadzwyczajne orędzie do narodu Elżbieta II wygłosiła 5 kwietnia 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa. Królowa podziękowała medykom i wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie epidemii. Monarchini mówiła, że nadszedł czas próby, czas żałoby, jednak dzięki jedności i samodyscyplinie można będzie z niej wyjść zwycięsko:

“Chcę podziękować wszystkim, którzy są na pierwszej linii w służbie zdrowia, a także pracownikom opieki społecznej i wszystkim tym, którzy nie myśląc o sobie, wykonują swoje codzienne obowiązki poza domem, by wspierać nas wszystkich. Jestem pewna, że cały naród docenia każdą godzinę waszej ciężkiej pracy, która przybliża nas do powrotu do normalności”.

W ostatnich latach królowa brała udział tylko w najważniejszych uroczystościach państwowych i zagranicznych. W czerwcu 2019 roku w Portsmouth uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, w której podczas II wojny światowej uczestniczyli przedstawiciele 15 narodów, w tym Polacy. Dziękując żołnierzom, Elżbieta II podkreśliła, że w licznych przypadkach ludzie ci ponieśli najwyższą ofiarę:

“Wielu z nich nigdy nie powróciło. Heroizm, odwaga i poświęcenie tych, którzy stracili życie, nigdy nie zostaną zapomniane. Z pokorą i wielką przyjemnością w imieniu nie tylko całego kraju, ale też całego wolnego świata, mówię: dziękuję”.

Brytyjska królowa rzadko zabiera publicznie głos, ograniczając się do ogólnych przesłań, po to by uniknąć wchodzenia w aktualne spory polityczno-społeczne. Jednak w lutym 2021 roku monarchini zachęciła do szczepień przeciw koronawirusowi. Podczas zdalnego spotkania z szefami służby zdrowia Elżbieta II podkreśliła, że przyjęcie zastrzyku to kwestia dbania o innych członków społeczeństwa.

Ze swoim mężem księciem Filipem, zmarłym 9 kwietnia 2021 roku, królowa przeżyła ponad 73 lata. Po jego odejściu podkreśliła, że zawsze był dla niej wsparciem.
20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim księżniczka Elżbieta poślubiła Filipa – księcia Grecji i Danii, który zrzekł się tytułów grecko-duńskich i przeszedł z wyznania prawosławnego na anglikanizm. Przyjął nazwisko matki Battenberg w zanglicyzowanej formie Mountbatten, w dniu ślubu zaś otrzymał tytuł księcia Edynburga.
Ślub Elżbiety i Filipa był wielkim wydarzeniem:

“Kurtyna unosi się w górę! Będziemy świadkami największego ślubu tej epoki! Królowa i księżniczka Małgorzata Róża właśnie opuszczają Pałac Buckhingam i wyruszają na ceremonię, która odbędzie się w Westminster Abbey. Książę Filip również właśnie wyruszył na uroczystość. Już niedługo będziemy świadkami wielkiego wydarzenia, na które czekaliśmy od kilku miesięcy”.

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, jako córka Jerzego VI Windsora i Elżbiety Bowes-Lyon. Pochodziła w prostej linii od króla Egberta z dynastii saskiej, który w 829 roku zjednoczył Anglię pod swym panowaniem.
Na chrzcie otrzymała imiona: Elżbieta Aleksandra Maria. Była pierwszym dzieckiem księcia i księżnej Yorku, a także – trzecią w kolejności sukcesorką tronu. Sytuacja zmieniła się w 1936 roku, kiedy zmarł król Jerzy V, a tron objął jego najstarszy syn Edward VIII. Edward panował zaledwie 326 dni. Zrzekł się tronu dla Amerykanki Wallis Simpson, którą poślubił. Wtedy królem został ojciec Elżbiety – Jerzy VI, a ona – przyszłą następczynią tronu.
Księżniczka Elżbieta spędziła dzieciństwo w Londynie i w wiejskich rezydencjach dziadków. Edukację odebrała w domu pod kierunkiem Henryego Martena, późniejszego zastępcy rektora Eton College. Studiowała historię konstytucyjną, prawo, sztukę i muzykę. Pobierała także lekcje jazdy konnej. W czasie II wojny światowej została przeszkolona na kierowcę i mechanika, była oficerem w Pomocniczej Służbie Terytorialnej, awansując do stopnia kapitana.
6 lutego 1952 roku Elżbieta wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Objęła panowanie po śmierci ojca króla Jerzego VI. Miała wówczas 25 lat. Uroczystość koronacji odbyła się później, 2 czerwca 1953 roku w Opactwie Westminsterskim.
Obejmując tron, Elżbieta II była matką dwojga dzieci: księcia Walii – Karola i księżniczki Anny. Potem urodziła jeszcze dwóch synów: Andrzeja i Edwarda.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Royal Family/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here