Reklama - Advertisement

29 listopada 2022 roku Radio RAMPA – główne medium informacji dla Polonii w metropolii nowojorskiej – obchodziło swój jubileusz 10-lecia istnienia. Uroczystość została zorganizowana w samym Studio RAMPA na Greenpoincie, w dzielnicy Brooklyn, dzięki czemu goście mogli zobaczyć, skąd na codzień nadawane są audycje radiowe. Na Jubileuszu pojawili się duchowni, przedstawiciele polskiego rządu, lokalni politycy z miasta i stanu Nowy Jork, członkowie nowojorskiej policji (NYPD), przedstawiciele największych instytucji i organizacji polonijnych oraz najbliżsi przyjaciele Radia RAMPA.

Tego wieczoru Radio RAMPA odebrało trzy proklamacje, za swój wkład i pracę – jedną od burmistrza miasta Nowy Jork, drugą od Rady Miasta Nowy Jork, trzecią od Prezydenta Dzielnicy Brooklyn. Dzień 29 listopada, 2022 został ustanowiony w mieście Nowy Jork oraz w dzielnicy Brooklyn Dniem Radio RAMPA. 

Założyciele Radio RAMPA: Prezes Artur Adamski oraz redaktor naczelna Monika Adamski powitali przybyłych gości i po krótce opowiedzieli o kulisach powstania i rozwoju radiostacji RAMPA. 

Podczas jubileuszowego wieczoru zaprezentowany został film podsumowujący najważniejsze momenty z dziesięciolecia działalności Radia RAMPA. Na filmie pokazano ważne wydarzenia z życia Polonii, w których uczestniczyło Radio RAMPA, ale też śmieszne historie, które prowokowali pracownicy Radia czy też wesołe zdarzenia – przez nikogo nie wyreżyserowane. Nie zabrakło też trudnych momentów, jak czasy pandemii Covid-19 czy bezpośrednie relacje z frontu na Ukrainie. Nie umknęło to uwadze Ambasadora RP przy ONZ, Krzysztofa Szczerskiego, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że taka właśnie powinna być rola mediów. 

          Zobacz pełną galerię zdjęć z 10-lecia poniżej, na końcu postu.

Oficjalne przemówienia:

Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki odczytał, a następnie wręczył założycielom Radia list wystosowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prezydent Duda w liście pogratulował Radiu RAMPA jubileuszu, podkreślając wagę prowadzenia radiostacji w języku polskim, rolę jaką radio odgrywa w kształtowaniu tożsamości narodowej poza granicami Polski oraz sposób i poziom, w jaki Radio RAMPA reprezentuje Polonię wśród społeczności amerykańskiej. Konsul Generalny Kubicki podkreślił, że RAMPA to jedna z nielicznych instytucji stworzonych przez młodą Polonię w ostatniej dekadzie.

Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że historia Radia RAMPA to historia amerykańskiego sukcesu, ale też piękna historia osobista i rodzinna. Ambasador Szczerski zaznaczył, że RAMPA służyła Polonii amerykańskiej w dobrych i trudnych czasach, jakimi była pandemia COVID czy teraz wojna na Ukrainie. Dodał żartobliwie, że tam, gdzie on pojawia się na eventach jest również zawsze Radio RAMPA.

List gratulacyjny wystosował również Ambasador Polski w USA Pan Marek Magierowski. List odczytany został podczas uroczystości.

Jose Bayona, dyrektor wykonawczy Biura Burmistrza ds. Mediów Etnicznych i Lokalnych, występujący w imieniu burmistrza miasta Nowy Jork Erica Adamsa, wręczył Radio RAMPA proklamację, która ustanawia dzień 29 listopada oficjalnym dniem Radia RAMPA w Nowym Jorku. 

Emily Gallagher, radna reprezentująca m.in. dzielnicę Greenpoint w radzie stanu Nowy Jork, powiedziała, że ​​jest niezwykle zadowolona z obecności Radia RAMPA na Greenpoincie i że ​​jest pod wrażeniem międzynarodowego uznania, jakie Radio zdobyło. Radna powiedziała, jak bardzo cieszy się z obecności Polonii w swoim dystrykcie i jak bardzo docenia wkład kulturalny jaki Polonia wnosi w dystrykt, który ona reprezentuje. 

Radny miasta Nowy Jork Lincoln Restler, reprezentujący dystrykt 33, w tym Greenpoint, powiedział, że dostrzega i docenia uczciwość, jaką reprezentuje Radio RAMPA. Podkreślił, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia, kiedy mainstreamowe media zamykały swoje lokalne oddziały, Radio RAMPA wzrosło i rozwinęło się do dzisiejszego poziomu. Lincoln Restler nawiązał też do wywiadów z Moniką Adamski, które jego zdaniem do łatwych nie należą, ponieważ Monika Adamski nie zadowala się prostymi odpowiedziami i drąży temat, a to jest miarą dobrego dziennikarza, podsumował Restler. Następnie Radny Lincoln Restler wręczył Radio RAMPA proklamację miasta Brooklyn w imieniu prezydenta dzielnicy Brooklyn, Antonio Reynoso. Proklamacja ustanowiła 29 listopada oficjalnym Dniem Radia RAMPA na Brooklynie. 

Radny miasta Nowy Jork Robert Holden, reprezentujący dystrykt 30, w tym Maspeth, Glendale, Ridgewood, Middle Village, Woodhaven i Woodside, opowiedział o swoich wieloletnich, sięgających czasów dzieciństwa, związkach z polską społecznością. Radny Holden zauważył też, że jego szef sztabu, Daniel Kurzyna, jest Polakiem. Radny Holden wręczył Radiu RAMPA Proklamację Rady Miasta Nowy Jork. 

Gościem wydarzenia był również były radny stanu Nowy Jork Joe Lentol, który reprezentował Greenpoint do końca 2021 roku,  podczas swoich podziękowań zainicjował operowym głosem “Sto lat, sto lat” i wszyscy goście podchwycili melodię, odśpiewując dla Radia RAMPA polskie, tradycyjne “Sto lat”.

Na koniec ksiądz Tadeusz Lizyńczyk, Prowincjał Zakonu Ojców i Braci Paulinów w USA z Sanktuarium Częstochowskiego w Doylestown, PA, pobłogosławił Radio RAMPA i jego pracowników na dalszą działalność.

Wręczone wyróżnienia i statuetki:

Radio RAMPA ściśle współpracuje z politykami amerykańskimi, a także z największymi instytucjami i organizacjami polonijnymi, dlatego postanowiło wręczyć wyróżnienia, aby uhonorować tych, którzy szczególnie zasłużyli się swoimi czynami dla Polonii w Nowym Jorku:

  1. Radio RAMPA Ethnic Media Recognition otrzymał Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, za utworzenie pierwszego w historii USA, Biura ds. Mediów Etnicznych i Lokalnych – działalność tego biura zapewnienia włączenie Polonii amerykańskiej w prace wszystkich nowojorskich departamentów; biuro umożliwia bezpośredni kontakt społeczności z miastem.
  2. Radio RAMPA Ethnic Media Recognition otrzymał Radny Robert Holden – reprezentujący dystrykt 30 – za to, że odkąd został radnym w 2018 roku, zawsze ściśle współpracuje ze społecznością Polonii amerykańskiej, odpowiadając na jej potrzeby, często pomagając społeczności w Nowym Jorku, ale także w Polsce.
  3. Radio RAMPA Ethnic Media Recognition orzymał Joe Lentol, były radny stanu Nowy Jork,  który reprezentował Dystrykt 50 i służył społeczności Greenpoint przez prawie 50 lat. Joe Lentol reprezentował Greenpoint przez dziewięć lat istnienia Radia RAMPA. Joe Lentol pomagał potrzebującej społeczności, a także był tym, który wspierał zachowanie imienia Kościuszki w nazwie Most Kościuszki. Joe Lentol zawsze z dumą prezentował swoją przyjaźń Polonii.
  4. Radio RAMPA Ethnic Media Recognition otrzymała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa – największa instytucja wspierająca polonijne inicjatywy w USA: Parada Pułaskiego, wszelkie festiwale dziedzictwa kulturowego, koncerty, polskie szkoły, kościoły – PSFCU jest nie tylko największą, etniczną Federalną Unią Kredytową w USA, ale także największym orędownikiem wszystkiego co polskie w USA. PSFCU była też pierwszą instytucją, która uwierzyła w potencjał RAMPA, w jej futurystyczne podejście. PSFCU naprawdę rozumie, że siła grupy etnicznej w Ameryce zależy od siły mediów danej grupy etnicznej. 

Przedstawicielom polskich i amerykańskich władz rządowych i lokalnych wręczono pamiątkowe statuetki z okazji 10-lecia Radia RAMPA. W ramach szczególnego podziękowania statuetki te otrzymały również następujące instytucje i osoby, które przez lata wspierały Radio RAMPA: Paweł Pikul, który odpowiedzialny był za stworzenie pierwszego streamingu i odpowiedzialny jest za stronę internetową Radio RAMPA; biuro podróży AmpolTours; Bogumiła Matuszewska; Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie; Michał Siwiec; Tadeusz Woźniak; Mariusz Kutrzuba, Agnieszka Adamczyk – firma AgaMakeUp, Paweł Kosarga i Daniel Kurzyna.

Radio RAMPA złożyło podziękowania wszystkim współpracownikom obecnym na wydarzeniu. Obecni byli: Paweł Pikul, Anna Matlewska, Kamil Ciężki, Agnieszka Fijałkowska, Klaudia Lewczuk, Teresa Myśliwiec.

Anna Matlewska w imieniu swoim, ale też innych współpracowników, nie kryjąc wzruszenia podziękowała Monice i Arturowi za ich wsparcie, motywowanie, rozwój i wiarę w posiadane talenty. Podkreślała, że w Radio tworzone są możliwości rozwoju i osiągnięcia maksimum swojego potencjału, przy zachowaniu rodzinnej atmosfery. 

PODZIĘKOWANIA:

Podczas eventu serwowano przepyszne polskie jedzenie, przygotowane i ufundowane przez sąsiadujące restauracje:

Pierożek Brooklyn na Greenpoincie, najlepsze pierogi w Nowym Jorku! https://www.pierozekbrooklyn.com/

Restauracja Karczma na Greenpoincie – https://karczmabrooklyn.com/en/

Restauracja KASKADE na Greenpoincie – https://www.facebook.com/KaskadeNYC/

A po części oficjalnej pojawił się tort z mikrofonem przygotowany przez Panią Bogumiłę Matuszewską.

Zdjęcia, które zobaczycie poniżej, zostały wykonane przez fotografa:

Dariusz Jezewski – FotoDJ Photography www.fotodj.com– dziękujemy!

 

Jak świętujemy dalej?

Już dzisiaj Radio RAMPA zaprasza do wspólnego świętowania w dniu 12 grudnia na Koncercie 10-lecia Radia RAMPA, na którym wystąpią Sara James i Anna Matlewska. 

Bilety do nabycia na stronie: www.RampaBilety.com 

 
Radio RAMPA powstało w 2012 roku, jako pierwsze polskie radio internetowe w USA. W 2017 roku rozpoczęło nadawanie dodatkowo na częstotliwości 620 AM, jako pierwsza polonijna stacja radiowa z siedzibą w mieście Nowy Jork, której można słuchać bez abonamentu i dodatkowych urządzeń, na regularnych falach AM. W trakcie rozwoju firmy działalność radiową poszerzono o telewizję internetową RAMPA TV, która pokazuje nie tylko najważniejsze wydarzenia dotyczące polskiej społeczności w Ameryce, ale także te dotyczące relacji polsko-amerykańskich, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here