2. dzień szczytu ONZ – podsumowanie

Reklama - Advertisement

Wojna na Ukrainie zdominowała wystąpienia podczas drugiego dnia 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Wielu uczestników debaty w ONZ zarzucało Rosji złamanie prawa międzynarodowego i wywołanie światowego kryzysu żywnościowego. “Stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ dokonał inwazji na swego sąsiada, próbujac wymazać z mapy suwerenne państwo. Rosja bezwstydnie złamała Kartę Narodów Zjednoczonych” – mówił Prezydent USA Joe Biden. 

Po wystąpieniu w ONZ Joe Biden uczestniczył w zwołanej przez siebie konferencji darczyńców Globalnego Funduszu do walki z AIDS, malarią i gruźlicą. Zebrano ponad 14 miliardów dolarów na ten Fundusz. Joe Biden zadeklarował dofinansowanie Funduszu kwotą 6 miliardów dolarów, Francja obiecała 1,6 miliarda, Niemcy 1,3 miliarda, Kanada 1,2 miliarda, a Japonia 1 miliard. 

Przy okazji szczytu ONZ Joe Biden spotkał się także z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz przywódcami Wielkiej Brytanii i Francji.

Polski prezydent Andrzej Duda odbył spotkania bilateralne, między innymi z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, Premierem Ukrainy i Prezydentem Turcji.  

Na zakończenie drugiego dnia szczytu ONZ światowi przywódcy wzięli udział w przyjęciu wydanym przez amerykańska parę prezydencką, które odbyło się w Nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here