Spotkanie Pierwszej Damy ze społecznością polską na Brooklynie

Reklama - Advertisement

W środę Agata Kornhauser–Duda spotkała się z przedstawicielami polskiej społeczności na Brooklynie.

Agata Kornhauser–Duda zwiedziła Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, poznając historię parafii, a następnie spotkała się z Proboszczem ks. Januszem Dymkiem oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Wizyta przypadła w 125–lecie istnienia parafii. Z tej okazji Pierwsza Dama przekazała dla parafii flagę RP od Prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas spotkania z rodakami Pierwsza Dama akcentowała, że w czasie obchodów jubileuszu parafii należy szczególnie podkreślić ogromną rolę jaką spełniała ona i nadal spełnia w środowisku polskich emigrantów. – Praca księży i sióstr zakonnych, także ich poprzedników, jest nieoceniona i niezwykle potrzebna dla zachowania wiary, tradycji, języka i kultury polskiej – mówiła.

Przy parafii, od 2011 roku działa Polska Szkoła Dokształcająca. Obecnie pracuje w niej 10 nauczycieli, którzy przekazują uczniom w klasach przedszkolnych, klasach 0 – 8 oraz licealnych wiedzę z języka polskiego, historii i geografii. W szkole działają kółka zainteresowań: teatralne, florystyczne oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu LOTE.

Pierwsza Dama podziękowała za działania na rzecz umacniania tożsamości narodowej Polaków zamieszkałych poza granicami kraju.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju parafii, lecz także dziękuję nauczycielom, rodzicom i wszystkim Państwu za zaangażowanie i pracę. Robi na mnie ogromne wrażenie, że bardzo wiele szkół polskich i polonijnych na świecie mieści się przy parafiach, a te pełnią bardzo ważną rolę integracyjną – mówiła.

Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie dla nauczycieli, którzy wykazują się wielką kreatywnością, by prowadzić zajęcia w takich sposób, by młodych ludzi zachęcać do nauki, ale także dla wysiłków uczniów, którzy poświęcają swój wolny czas na udział w lekcjach w szkole polskiej. Pierwsza Dama dodała, że jest wdzięczna za „dbanie o pamięć historyczną i promowanie Polski w USA”.

– Dzięki Państwa postawie Polska ma bardzo dobre notowania w Stanach Zjednoczonych, przyczynia się też ona do podtrzymywania dobrych relacji między oboma krajami – dodała, zwracając się do polonijnej społeczności.

Podczas spotkania rozmawiano o działalności polonijnej społeczności na Brooklynie, o przygotowaniach do jubileuszu, których główne uroczystości miały miejsce w czerwcu br., o przedsięwzięciach mających na celu polonijną integrację i wzajemne wsparcie.

Rozmowa dotyczyła także bieżącej sytuacji w Ukrainie. Pierwsza Dama, która zabiegała o stworzenie koalicji małżonek światowych przywódców na rzecz wsparcia uchodźców, współpracowała z wieloma z nich, a o działaniach humanitarnych rozmawiała z przedstawicielami ONZ, amerykańskimi przedsiębiorcami oraz amerykańską Polonią, dzisiaj jeszcze raz podziękowała za nieocenione wsparcie rodaków zza oceanu na rzecz potrzebujących. – Jestem dumna z postawy wszystkich Polaków – stwierdziła. 

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP


Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here