Spotkanie Pierwszej Damy ze społecznością polską na Brooklynie

Date:

W środę Agata Kornhauser–Duda spotkała się z przedstawicielami polskiej społeczności na Brooklynie.

Agata Kornhauser–Duda zwiedziła Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, poznając historię parafii, a następnie spotkała się z Proboszczem ks. Januszem Dymkiem oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Wizyta przypadła w 125–lecie istnienia parafii. Z tej okazji Pierwsza Dama przekazała dla parafii flagę RP od Prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas spotkania z rodakami Pierwsza Dama akcentowała, że w czasie obchodów jubileuszu parafii należy szczególnie podkreślić ogromną rolę jaką spełniała ona i nadal spełnia w środowisku polskich emigrantów. – Praca księży i sióstr zakonnych, także ich poprzedników, jest nieoceniona i niezwykle potrzebna dla zachowania wiary, tradycji, języka i kultury polskiej – mówiła.

Przy parafii, od 2011 roku działa Polska Szkoła Dokształcająca. Obecnie pracuje w niej 10 nauczycieli, którzy przekazują uczniom w klasach przedszkolnych, klasach 0 – 8 oraz licealnych wiedzę z języka polskiego, historii i geografii. W szkole działają kółka zainteresowań: teatralne, florystyczne oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu LOTE.

Pierwsza Dama podziękowała za działania na rzecz umacniania tożsamości narodowej Polaków zamieszkałych poza granicami kraju.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju parafii, lecz także dziękuję nauczycielom, rodzicom i wszystkim Państwu za zaangażowanie i pracę. Robi na mnie ogromne wrażenie, że bardzo wiele szkół polskich i polonijnych na świecie mieści się przy parafiach, a te pełnią bardzo ważną rolę integracyjną – mówiła.

Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie dla nauczycieli, którzy wykazują się wielką kreatywnością, by prowadzić zajęcia w takich sposób, by młodych ludzi zachęcać do nauki, ale także dla wysiłków uczniów, którzy poświęcają swój wolny czas na udział w lekcjach w szkole polskiej. Pierwsza Dama dodała, że jest wdzięczna za „dbanie o pamięć historyczną i promowanie Polski w USA”.

– Dzięki Państwa postawie Polska ma bardzo dobre notowania w Stanach Zjednoczonych, przyczynia się też ona do podtrzymywania dobrych relacji między oboma krajami – dodała, zwracając się do polonijnej społeczności.

Podczas spotkania rozmawiano o działalności polonijnej społeczności na Brooklynie, o przygotowaniach do jubileuszu, których główne uroczystości miały miejsce w czerwcu br., o przedsięwzięciach mających na celu polonijną integrację i wzajemne wsparcie.

Rozmowa dotyczyła także bieżącej sytuacji w Ukrainie. Pierwsza Dama, która zabiegała o stworzenie koalicji małżonek światowych przywódców na rzecz wsparcia uchodźców, współpracowała z wieloma z nich, a o działaniach humanitarnych rozmawiała z przedstawicielami ONZ, amerykańskimi przedsiębiorcami oraz amerykańską Polonią, dzisiaj jeszcze raz podziękowała za nieocenione wsparcie rodaków zza oceanu na rzecz potrzebujących. – Jestem dumna z postawy wszystkich Polaków – stwierdziła. 

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP


Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec
Teresa Myśliwiec
Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

[tds_leads title_text="Subscribe" input_placeholder="Email address" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMiUyMyUyMiUzRVByaXZhY3klMjBQb2xpY3klM0MlMkZhJTNFLg==" f_title_font_family="653" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyMiJ9" f_title_font_line_height="1" f_title_font_weight="700" f_title_font_spacing="-1" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="I want in" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="3" input_radius="3" f_msg_font_family="653" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="600" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="653" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="653" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="700" f_pp_font_family="653" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#ec3535" pp_check_color_a_h="#c11f1f" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM1IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="2" btn_bg="#ec3535" btn_bg_h="#c11f1f" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIxOCJ9" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0="]

Popular

More like this
Related

Finansowe wsparcie USA dla Polski z projektu FMF

Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski...

“Radosław Sikorski stanął po niewłaściwej stronie” – mówi minister Zbigniew Rau

Przebywający w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau skrytykował...

85th. Pulaski Day Parade 2022 – Transmisja na żywo

85th. Pulaski Day Parade 2022 - Transmisja na żywo Niedziela...
00:20:44

“Wszystko da się odbudować, oprócz ludzkiego życia”- polski lekarz w Tampie przed Huraganem Ian

Huragan Ian uderzyć ma w zachodnie wybrzeże Florydy w...