3 czerwca – światowy dzień roweru – ustanowiony z inicjatywy Polaka!

Reklama - Advertisement

3 czerwca obchodzony jest światowy dzień roweru, a dzień ten, ustanowiony został z inicjatywy Polaka! Z tej okazji, w piątek, 2 czerwca, Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku zorganizowało w nowojorskiej siedzibie ONZ obchody Światowego Dnia Roweru.

Wydarzenie zorganizowane w ogrodach ONZ zgromadziło dyplomatów, pracowników Sekretariatu ONZ oraz przedstawicieli władz Nowego Jorku. Zaprezentowane zostały futurystyczne rowery stworzone przy użycia szkła z recyclingu przez polskich artystów: Agnieszkę Olczak i Adama Zdanowicza.

-Przyjmując rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień Roweru, 193 państwa członkowskie ONZ jednomyślnie uznały wyjątkowość, trwałość i wszechstronność rowerów, które są w użyciu już od dwóch stuleci i stanowią prosty, dostępny, niezawodny, ekologiczny i zrównoważony środek transportu.- powiedział Ambasador Krzysztof Szczerski witając zgromadzonych entuzjastów rowerów. – Z inicjatywy Polski, Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła dwa tygodnie temu historyczną decyzję „Rower dla wszystkich – rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”, która ma na celu wzmocnienie roli rowerów jako narzędzia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Głos zabrali Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaba Kőrösi, Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Melissa Fleming, nowojorski Komisarz Departamentu Transportu Ydanis Rodriguez, artysta Adam Zdanowicz oraz inicjator Światowego Dnia Roweru – profesor Leszek Sibilski. W ramach obchodów dyplomaci udali się na przejażdżkę rowerową w okolicach siedziby ONZ.

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest po raz piąty na mocy ustanowionej z inicjatywy Polaka, profesora Leszka Sibilskiego rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 12 kwietnia 2018 roku. Z kolei 19 maja 2023 r. przyjęto z inicjatywy Polski, również przez aklamację, decyzję Rady Wykonawczej UNESCO – „Rower dla wszystkich – rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”. Decyzja ta jest pierwszą tego typu inicjatywą na forum UNESCO i wzywa do promowania roweru jako środka służącego do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i Agendy ONZ 2030 zarówno w programach UNESCO jak i przez wszystkie państwa członkowskie.

Wiadomość prasowa i zdjęcia Polskiego Przedstawicielstwa przy ONZ

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here