Ryzyko bankructwa USA zażegnane

Reklama - Advertisement

Ryzyko ogłoszenia niewypłacalności Stanów Zjednoczonych zażegnane. Prezydent Joe Biden podpisał wynegocjowane z republikanami ponadpartyjne porozumienie o podniesieniu limitu zadłużenia państwa.

Po uchwaleniu przez Kongres porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia państwa w zamian za cięcia budżetowe prezydent USA wygłosił telewizyjne orędzie do Amerykanów z Gabinetu Owalnego.

“Uchwalenie tego porozumienia budżetowego było kluczowe, a stawka była bardzo wysoka. Gdybyśmy nie porozumieli się w tej sprawie, po raz pierwszy w historii groziłoby nam ogłoszenie niewypłacalności” – mówił Joe Biden. Prezydent USA dziękował przywódcom obu partii za gotowość do kompromisu: “Nikt nie dostał wszystkiego, czego oczekiwał, ale Amerykanie uzyskali to czego potrzebowali – uniknięcia kryzysu, a nawet katastrofy gospodarczej” – oświadczył.

Zgodnie z zawartym porozumieniem ograniczona zostanie część programów społecznych, co ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędność 1,5 biliona dolarów. Zostaną jednak zachowane priorytety prezydenta Joe Bidena jak opieka medyczna czy inwestycje w infrastrukturę.

Za projektem, będącym efektem kompromisu między prezydentem USA Joe Bidenem i liderem Republikanów, spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym głosowało 314 kongresmenów, zaś przeciwko było 117.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: White House/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here