“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com. Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Z Hakone postanowiliśmy pojechać do Hiroszimy, a następnie promem przeprawić się na wyspę Miyajima, więc dzisiaj opowiem Wam trochę o środkach transportu, jakimi można się przemieszczać po Japonii.
/reszta tekstu pod podcastem/
Zapewne Japonia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów pod względem infrastruktury kolejowej i komunikacji publicznej, w jakim byłam. Pociągi są tu bez wątpienia jednym z najszybszych i najwygodniejszych środków lokomocji. Prawie do każdego zakątka tego kraju możemy dotrzeć pociągiem. Zwiedzenie Japonii bez korzystania z kolei jest właściwie niewykonalne. Główne miasta wzdłuż i wszerz łączy super szybki ekspres zwany shinkansen, który chociaż drogi, to pozwala na sprawne przemieszczenie się po całym kraju. Równocześnie, kolej i metro zapewniają szybkie i wygodne połączenia lokalne w obrębie dużych aglomeracji i miast. Podróżowanie pociągami jest bardzo wygodne, również z tego powodu, że japońskie pociągi prawie nigdy się nie spóźniają.
O japońskich pociągach trzeba przede wszystkim wiedzieć, że obsługiwane są przez różne firmy, podobnie jak metro w Tokio. Przesiadając się z linii jednego przewoźnika na linię innego, musimy pamiętać o zakupie nowego biletu, co zwłaszcza w metrze nie jest wygodne. Wyjątkiem jest tzw. JR, firma powstała po prywatyzacji Japońskich Kolei Państwowych w 1987 roku, i która składa się z kilku podmiotów, działających na różnych terenach Japonii. W Japonii funkcjonują nie tylko różne firmy, ale też jeżdżą różne pociągi, które klasyfikujemy według tego, jak szybko dowiozą nas do celu. Najszybszym z japońskich pociągów jest wspomniany już super-express shinkansen. Łączy on ze sobą główne miasta Japonii, pozwala szybko i wygodnie przemieścić się z jednej części kraju do drugiej. Bilety na shinkansen kupuje się osobno, albo w punkcie obsługi JR, albo w dedykowanych maszynach. Możliwy jest też zakup przez Internet. Niestety, przejazdy są dość kosztowne, więc jeśli któż palnuje jeździć dużo shinkansenem, warto rozważyć zakup JR Pass. bilety na shiknansen, można kupić bez rezerwacji miejsca, z rezerwacją lub na pierwszą klasę. My nie zakupywaliśmy JR pas, gdyż ten do tanich również nie należy, tygodniowy JR pas to koszt ponad 300 dolarów, a dwutygodniowy ponad 500 dolarów. Dla porównania przejazd z regionu Hakone do Hiroszimy kosztował nas około 100 dolarów, więc jeśli w ciągu tygodnia planujemy zrobić więcej niż 3 przejazdy shinkansenem, to pewnie bardziej opłaci się zakupić pas, w przeciwnym razie lepiej kupować pojedyncze bilety. To oczywiście duże uproszczenie, gdyż nie mówimy o konkretnych odległościach od których zależy cena biletu, ale chodzi o nakreślenie rzędu wielkości z jakimi możemy się spotkać. Wielu naszych znajomych o to pytało, ponieważ każdy miał zakodowane, że lepiej się opłaca podróżować po Japonii z JR Pass, a my mówimy to zależy. Z kolei cena pociągów lokalnych, metra, czy autobusów to zazwyczaj bardzo niski koszt podróżowania.
W Odawara zwiedzilismy piękny zamek, w połowy XV wieku, zniszczony przez trzęsienie ziemi i wielokrotnie odrestaurowywany, teraz stanowi perełkę tamtejszego regionu.Twierdza zamkowa ma trzy piętra na zewnątrz i cztery piętra w środku. We wnętrzu znajdują się eksponaty dotyczące historii zamku, a także ekspozycje takich przedmiotów, jak zbroje i miecze. Z najwyższego piętra roztacza się ładny widok na park i otaczające miasto. Na terenie zamku znajduje się także Muzeum Ninja, a w nim tor przeszkód, dzięki któremu zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o umiejętnościach i kulturze ninja, a także doświadczyć bycia jednym z nich. W budynku Bramy Tokiwaki naprzeciwko twierdzy zamkowej znajduje się również małe Muzeum Samurajów. Wewnątrz wystawione są zbroje i miecze samurajskie. Odawara było ostatnim bombardowanym miastem w Japonii w dniu 15 sierpnia 1945 roku.
To teraz mała garstka wiedzy o tym najszybszym pociągu Japonii. Shinkansen to japoński system kolei dużych prędkości, osiągających prędkość maksymalną do 320 km/h.
Warto dodać, że pociąg na poduszce magnetycznej Shinkansen jest posiadaczem światowego rekordu prędkości wynoszącego 581,6 km/h. Powszechnie dziś znaną nazwę Shinkansen tłumaczy się dosłownie jako „Nową Główną Linię” – odnosiła się bowiem pierwotnie do jednej linii Tōkaidō, która połączyła Tokio z Osaką przed olimpiadą w 1964 roku. Shinkansen jeździ z niezwykłą dokładnością. Maksymalne opóźnienia to 36 sekund – w skali roku. Shinkanseny to pociągi normalnotorowe, inaczej niż większość kolei japońskich, dzięki temu w wagonach jest miejsce na większą liczbę siedzeń niż w klasycznych pociągach (układy 2+3 lub nawet 3+3). Stylistyka Shinkansena jest wzorowana na samolocie Douglas DC-8.
Na wyspie koniecznie nalezy skosztowac ostryg i kultowych lodow matcha.
Wysłuchaj wcześniejszy odcinek :
https://radiorampa.com/archipelag-japonia-cz-8-ryokan-z-onsenem-w-hakone/