Spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę

Date:

W środę Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda spotkała się z polonijną społecznością w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, szkoły polonijne zgromadzone w Centrali Polskich Szkół Dokształcających podejmowały działania na rzecz Ukrainy, aktywnie wspierały działania humanitarne oraz przekazywały wsparcie finansowe i rzeczowe na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. 

Uczniowie i nauczyciele polskich szkół w ramach koordynowanej akcji „Most pomocy Ukrainie” demonstrowali solidarność z Ukrainą, ubierając się w ukraińskie barwy narodowe, a młodsze dzieci tworzyły specjalne prace plastyczne. Szkoły zrzeszone w Centrali Polskich Szkół Dokształcających zbierały też środki pomocy, w tym produkty pierwszej potrzeby, apteczki, ubrania czy żywność. Przede wszystkim, poprzez organizację konkursów, koncertów czy zbiórek w ramach akcji „Pomocna dłoń Ukrainie” placówki zebrały ponad 70 tys. dolarów na rzecz pomocy uchodźcom. W akcję zaangażowanych było 38 szkół polonijnych i 4 organizacje współpracujące ze szkołami oraz Konsulatem Generalnym RP. Szkoły i osoby prywatne inicjowały także dodatkowe działania.

009_Agata_Kornhauser-Duda_konsulat_szkoly_NY_20220921_GJA_7753.jpg [298.96 KB]

– Chcę wyrazić słowa uznania, głębokiego szacunku i ogromnej wdzięczności za włączenie się w pomoc uchodźcom, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce – mówiła Małżonka Prezydenta. Zapewniła, że środki okazały się nieocenionym wsparciem dla wielu potrzebujących rodzin, zarówno przebywających w Polsce, jak i w Ukrainie. Pierwsza Dama podziękowała wszystkim zaangażowanym w akcję: setkom osób, które poświęcając swoje pieniądze, ale też czas i angażując się emocjonalnie pomagają potrzebującym. – Państwu: nauczycielom, dyrektorom, pracownikom Centrali na czele z panią Dorotą Andraką należą się podziękowania podwójne, nie tylko za wsparcie finansowe, ale również za koordynację całego wysiłku – powiedziała Małżonka Prezydenta. Podkreśliła, że polonijne szkoły nie tylko kształcą młodych ludzi, nie tylko podtrzymują ich związek z krajem pochodzenia, ale także przekazują wartości, które są dla Polaków najważniejsze, uczą solidarności i empatii. 

003_Agata_Kornhauser-Duda_konsulat_szkoly_NY_20220921_GJA_7626.jpg [456.19 KB]

Agata Kornhauser–Duda od miesięcy spotyka się z uchodźczyniami w Polsce, koordynuje działania pomocowe, ale też wspiera inicjatywy edukacyjne dla dorosłych i dzieci. Od wybuchu wojny już dwukrotnie odwiedzała Ukrainę. W Nowym Jorku Pierwsza Dama mówiła o organizacji przez samorządy ośrodków dla uchodźców i punktów recepcyjnych w pierwszych tygodniach wojny. Akcentowała, że ukraińscy uchodźcy to w ogromnej większości kobiety i dzieci, które obecnie stają przed wyzwaniami, jak początek roku szkolnego czy konieczność pogodzenia opieki nad rodziną z pracą zarobkową. Dochodzą do tego zmagania z nową rzeczywistością i językiem. Wspomniała, że wszystkie działania na rzecz Ukrainy i jej obywateli muszą być pomocą celowaną, a przede wszystkim długofalową.  Mówiła o niektórych działaniach, które okazały się możliwe dzięki solidarności amerykańskiej Polonii: zakup laptopów i tabletów do nauki dla uczniów pozostających w ogarniętym wojną kraju, zakup sprzętu medycznego, wsparcie kobiet przebywających w Polsce m.in. w nauce języka polskiego, co umożliwi im podjęcie zatrudnienia zgodnego z kompetencjami.

Małżonka Prezydenta poruszyła kwestię organizacji nauki dla ukraińskich uczniów w Polsce, mówiła o programach wspierających dorosłych, o nauce zdalnej w ukraińskim systemie edukacji. Wspomniała o swojej niedawnej wizycie we Lwowie i wsparciu, jakie Kancelaria Prezydenta RP, dzięki ofiarności firm, instytucji i prywatnych osób, w tym amerykańskiej Polonii, przekazała zarówno Ukraińcom, jak i mieszkającym w Ukrainie Polakom. Rozmawiano o pomocy medycznej dla rannych, ale także ewakuacji chorych i niepełnosprawnych dzieci.

017_Agata_Kornhauser-Duda_konsulat_szkoly_NY_20220921_GJA_7906.jpg [716.90 KB]

Podczas spotkania Małżonka Prezydenta została uhonorowana statuetką im. Janiny Igielskiej. To nagroda przyznawana osobom i instytucjom zasłużonym dla polonijnej oświaty. Dorota Andraka, wręczając wyróżnienie, podziękowała Pierwszej Damie za „współpracę i pomoc, życzliwość i szacunek dla działania Centrali i szkolnictwa polonijnego”. – Dziękujemy za serce, życzliwość, za pomoc i współpracę, której szkoły polonijne doświadczyły. Dziękujmy za zawsze ciepłe słowo i pomocną dłoń – dodała.

W spotkaniu uczestniczyli minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki.

Źródło: prezedent.pl

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec
Teresa Myśliwiec
Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

[tds_leads title_text="Subscribe" input_placeholder="Email address" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMiUyMyUyMiUzRVByaXZhY3klMjBQb2xpY3klM0MlMkZhJTNFLg==" f_title_font_family="653" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyMiJ9" f_title_font_line_height="1" f_title_font_weight="700" f_title_font_spacing="-1" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="I want in" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="3" input_radius="3" f_msg_font_family="653" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="600" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="653" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="653" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="700" f_pp_font_family="653" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#ec3535" pp_check_color_a_h="#c11f1f" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM1IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="2" btn_bg="#ec3535" btn_bg_h="#c11f1f" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIxOCJ9" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0="]

Popular

More like this
Related

Finansowe wsparcie USA dla Polski z projektu FMF

Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski...

“Radosław Sikorski stanął po niewłaściwej stronie” – mówi minister Zbigniew Rau

Przebywający w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau skrytykował...

85th. Pulaski Day Parade 2022 – Transmisja na żywo

85th. Pulaski Day Parade 2022 - Transmisja na żywo Niedziela...
00:20:44

“Wszystko da się odbudować, oprócz ludzkiego życia”- polski lekarz w Tampie przed Huraganem Ian

Huragan Ian uderzyć ma w zachodnie wybrzeże Florydy w...