Prezydent USA Joe Biden na Forum ONZ w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w środę podczas przemówienia w trakcie 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku powiedział, że bez względu na to, co jeszcze się stanie na świecie, USA będzie się starało drogą dyplomatyczną zablokować rozprzestrzenianie broni jądrowej i wezwał kraje do dołączenia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej:

“Wojny jądrowej nie da się wygrać i nie powinna być w ogóle brana pod uwagę. Pięć krajów dołączyło do układu w styczniu, ale dzisiaj widzimy niepokojące trendy – Rosja odrzuciła ideę nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz dopuszcza się kolejnych nieodpowiedzialnych gróźb użycia broni jądrowej”.

Prezydent USA zapewnił także, że nie zamierza pozwolić na to, aby Iran wytworzył broń jądrową. “Głęboko wierzę, że uda się to rozwiązać dyplomatycznie” – mówił Joe Biden.
Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej to umowa międzynarodowa zabraniająca państwom posiadającym technologię budowy tej broni sprzedaży jej do krajów, które tej technologii nie posiadają i jednocześnie zobowiązanie państw, które jej nie posiadają, do zaprzestania prób jej rozwoju.

Prezydent USA Joe Biden mówił również o wojnie na Ukrainie, podkreślił, że to Rosja jest agresorem – wbrew temu co mówi prezydent Putin. Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku amerykański przywódca odniósł się między innymi do zapowiedzi częściowej mobilizacji w Rosji. Jak mówił, zapowiedzi Rosji łamią międzynarodowe traktaty:

“Prezydent Putin stosuje groźby nuklearne wobec Europy, gardząc zasadami nierozprzestrzeniania broni atomowej. Rosja ogłasza mobilizację, a Kreml organizuje pseudoreferenda, by anektować część Ukrainy, ekstremalnie łamiąc zapisy Karty Narodów Zjednoczonych. Putin mówił, że musiał zareagować, bo Rosji grożono, ale nikt nie groził Rosji i nikt poza Rosją nie dążył do konfliktu”.

Prezydent Biden mówił też, że Władimir Putin chce zlikwidować naród ukraiński: “W tej wojnie chodzi o wygaszenie prawa Ukrainy do istnienia jako państwa i narodu ukraińskiego. Niezależnie od tego kim jesteście, gdzie mieszkacie i w co wierzycie, takie zapowiedzi mrożą krew w żyłach”.

Prezydent USA Joe Biden oskarżył Rosję o złamanie karty ONZ: “Stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ dokonał inwazji na swojego sąsiada i próbował wymazać niepodległe państwo z mapy świata. Rosja bezwstydnie złamała podstawowe zapisy Karty ONZ”.

Amerykański prezydent oskarżył także Władimira Putina o nieodpowiedzialność. Odniósł się w ten sposób do kolejnych rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej. Joe Biden mówił, że wspólnota międzynarodowa nie może pozwolić na takie łamanie prawa międzynarodowego, jakiego dokonuje Rosja na Ukrainie.

Amerykański przywódca kolejny raz zapewnił, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Wcześniej rosyjskie władze ogłosiły częściową mobilizację rezerwistów. Do armii ma być powołanych nawet 300 tysięcy osób. Według liderów krajów Zachodu, to znak, że rosyjska inwazja na Ukrainie okazuje się coraz większą porażką.

 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here