Polski Bankiet z burmistrzem Nowego Jorku – Polonia widoczna w NYC

Reklama - Advertisement

W sobotni wieczór, 17 września w samym sercu Manhattanu w Hotelu Marriott Marquis odbył się Bankiet 85. Parady Pułaskiego.

Dużym zaskoczeniem tegorocznego Bankietu było pojawienie się samego Burmistrza Miasta Nowy Jork. Jak podkreślił Prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny już od 20 lat nie pojawił się na Bankiecie żaden z ówczesnie sprawujących władzę burmistrzów miasta. Eric Adams w swoim krótkim przemówieniu nazwał Nowy Jork “Warszawą Ameryki”. Wspominał też swoją pracę w dzielnicy Greenpoint, gdzie miał okazję poznać polską społeczność. 

Ambasador RP w USA Marek Magierowski poraz pierwszy był na Bankiecie. Oprócz podziekowań nawiązywał również do daty 17 września i rosyjskiej agresji. Swoje przemówienie zakończył dwoma słowami “nigdy węcej”. Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki zachęcał do wyjścia z domów i przemarszu na 5. Alei w pierwszą niedzielę października. W Nowym Jorku jest nas ponad pół miliona, a jego okręgu konsularnym aż 3,5 miliona. Curtis Sliwa, polityk polskiego pochodzenia wzywał nas do edukowania wszystkich, aby walczyć o wolność i demokrację. 

Prezydent Komitetu Głównego Parady Pułaskiego Richard Zawisny wspominał różne ciekawostki związane z corocznymi Paradami i wciąż zachęca do przyłączenia się do przemarszu na 5.Alei. Jadwiga Kopala odpowiadzialna za organizację Bankietu, na który w tym roku zjawiło się ponad 500 osób chciałaby, aby wszyscy goście byli zadowoleni, więc ustawienie ich przy stolikach jest dla niej największym wyzwaniem.

Główny Marszałek Parady Marcin Luc mówił, że był to bardzo pracowity rok, był właściwie na wszystkich szarfowaniach Marszałków i zdradza swoje pomysły, które wniósł do tegorocznej Parady, będą to między innymi biało-czerwone iluminacje ważnych budynków zarówno w Ameryce, jak i Polsce.

Helena Knapczyk, Prezeska Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, z wielką przyjemnością przyjęła zaproszenie na Bankiet, ponieważ uwielbia wszystko to, co jest polskie i od 1972 roku maszeruje na wszystkich Paradach. Ksiądz Grzegorz Markulak, proboszcz parafii Św. Stanisława Kostki, opowiada swoje wrażenia, jakie wywarła na nim pierwsza jego Parada 5. Aleją.

Mariusz Moryl z Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zdradza, że w tegorocznej Paradzie dołączą do nich na 5. Alei Bracia Golcowie wraz z innymi artystami, którzy po Paradzie zagrają koncert w Central Park.

Miss Polonie z Kontyngentu Staten Island i Perth Amboy opowiadają o swoich zaskoczeniach, radościach, emocjach związanych z byciem najpiękniejszą w swojej społeczności. 

Już 2 października na 5. Alei w Nowym Jorku 85. Parada Pułaskiego. Zamanifestujmy swoją POLSKOŚĆ. W imieniu Głównego Marszałka Marcina Luca i całego Komitet Parady Pułaskiego serdecznie wszystkich zapraszamy. 

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio. 

 

Zobacz galerię zdjęć z bankietu:

https://radiorampa.com/bankiet-85-parady-pulaskiego-w-sercu-manhattanu/ 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here