Narodowe Czytanie 2022 z Pierwszą Damą RP w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

Agata Kornhauser–Duda już po raz czwarty uczestniczyła w Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku. Spotkanie z młodzieżą jak zwykle odbyło się w Konsulacie Generalnym RP, a wzięła w nim udział młodzież z 17 szkół polskich i polonijnych działających w stanie Nowy Jork.

W sobotę 3 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział we wspólnej lekturze w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Podczas pierwszej edycji nowojorskiego czytania w 2018 roku uczniowie szkół polonijnych mieli okazję wysłuchać fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później, z podziałem na role i z udziałem Pierwszej Damy, czytano, „Sachem” Henryka Sienkiewicza – nowelę napisaną po powrocie pisarza z podróży po USA. Podczas zeszłorocznego spotkania młodzież zapoznała się z tekstem „Moralność pani Dulskiej” – dramatem Gabrieli Zapolskiej, którego premiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie.

We wtorek Małżonka Prezydenta wyraziła radość z zaangażowania młodych ludzi w krzewienie polskości, podziękowała uczniom za podtrzymywanie związków z krajem pochodzenia i podejmowanie nauki w dwóch szkołach: amerykańskiej i polskiej.  Przypomniała, że wybór tegorocznej lektury nie był przypadkowy. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza otworzyły bowiem polski Romantyzm, a w tym roku przypada 200. rocznica publikacji. Podkreśliła, że w przeciwieństwie do ludzi oświecenia romantycy kierowali się sercem, a ,,Ballady i romanse’’ Adama Mickiewicza to utwory, które straszą i bawią, zawierają elementy zarówno grozy, jak i ironii, przepełnia je mroczny nastrój, a z drugiej strony niesamowity humor.

Konsul Generalny RP Adrian Kubicki przypomniał, że ten okres w literaturze był niezwykle ważny dla Polaków, ale również dla polskiej emigracji, w tym tej w Stanach Zjednoczonych, dla której wolność Ojczyzny – tak wyraźnie akcentowana przez polski Romantyzm – pozostawała najwyższym priorytetem.

W Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wzięli udział uczniowie, opiekunowie i nauczyciele szkół polonijnych zgromadzonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających, a także Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Z młodzieżą Pierwsza Dama rozmawiała także o prowadzonym w 19 polskich placówkach w Ameryce projekcie „Ocaleni z Holokaustu”. Uczniowie pisali listy do ocalonych, a te poprzez Konsulat RP w NY trafiały do adresatów. Pierwsza Dama podziękowała młodym ludziom za udział w akcji, zapewniając, że taki gest sprawił seniorom ogromną radość. – Brałam udział w akcji „Obiady dla Bohaterów” i doskonale wiem, jak ważne dla tych starszych osób są pamięć o nich i szacunek do ich życia – mówiła.

Pierwszej Damie towarzyszył Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here