Ambasador Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ o blokadzie Strefy Gazy

Reklama - Advertisement

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego powiedział, że blokada Strefy Gazy musi natychmiast zostać zakończona, bo strategia zbiorowej kary jest błędna. Dyplomata uzasadniał wstrzymanie się przez Polskę od głosu w sprawie rezolucji, wzywającej do natychmiastowego “humanitarnego rozejmu”, prowadzącego do trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Zaznaczył, że zgadza się z wieloma zapisami dokumentu, w tym do konieczności “ustania działań wojennych i powrotu na dyplomatyczną ścieżkę” oraz do natychmiastowego zniesienia oblężenia Strefy Gazy:

“Jesteśmy głęboko przekonani, że należy chronić życie cywilów po obu stronach, zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Niemal całkowita blokada Strefy Gazy, która utrudnia import żywności, wody, leków i elektryczności musi się natychmiast zakończyć. Strategia zbiorowej kary, która naraża ludność cywilną na ryzyko, jest błędna”.

Krzysztof Szczerski dodał, że Polska nie mogła poprzeć dokumentu ze względu na brak wyraźnego potępienia ataku Hamasu z 7 października, który – jak podkreślił – nie może być w żaden sposób usprawiedliwiony. Ambasador Polski przy ONZ skrytykował też brak zapisów o prawie Izraela do samoobrony oraz jednoznacznego wezwania do uwolnienia zakładników.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Poland in the UN/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here