Biały Dom o szantażu energetycznym Rosji

Advertisement - Reklama

Stany Zjednoczone zarzuciły Rosji używanie gazu naturalnego jako broni. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o groźbę wstrzymania przez Kreml dostaw gazu do Europy rzeczniczka Białego Domu Karine Jean Pierre zapowiedziała dalszą współpracę z Unią Europejską w sprawie uniezależnienia się od rosyjskiej energii.

Rosja kontynuuje używanie gazu naturalnego jako broni politycznej i ekonomicznej. Działania Moskwy zwiększają presję na rynki energii, prowadzą do wzrostu cen dla konsumentów i zagrażają globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu – powiedziała Karine Jean Pierre, dodając, że działania Rosji tylko utwierdzaja Stany Zjednoczone i Komisję Europejską w słuszności działań prowadzących do uniezależnienia od rosyjskiej energii. Od marca globalny eksport LNG do Europy wzrósł o 75% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a ze Stanów Zjednoczonych prawie trzykrotnie – powiedziała rzeczniczka Białego Domu i zapowiedziała dalszą współpracę w tej dziedzinie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Karine Jean Pierre przypomniała o powołaniu wspólnego amerykańsko – europejskiego zespołu, który poszukuje mozliwości dywersyfikacji dostaw energii do Europy. 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here