Biden popiera przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO

Reklama - Advertisement

Prezydent USA Joe Biden poparł starania Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO. W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom amerykański przywódca zapowiedział współdziałanie z Kongresem i Sojusznikami USA w celu szybkiego włączenia obu krajów do Sojuszu.

Joe Biden oświadczył, że decyzja Szwecji i Finlandii o ubieganie się o członkowstwo w NATO została podjęta w wyniku demokratycznch procesów w obu krajach. Prezydent USA podkreślił, że NATO gwarantuje bezpieczeństwo miliardowi ludzi w Europie i Ameryce Północnej wyznających wartości demokratyczne i wspólną wizję pokoju i dobrobytu.

Finlandia i Szwecja są długoletnimi, wiernymi partnerami Stanów Zjednoczonych, przystępując do NATO jeszcze bardziej wzmocnią naszą współpracę obronną i przyniosą korzyści całemu sojuszowi Transatlantyckiemu – stwierdził. Biden zapewnił, że w czasie gdy wnioski będą rozpatrywane Stany Zjednoczone będą współpracować z Finlandią i Szwecją w sprawie potencjalnych zagrożeń i stawienia czoła agresji lub groźby agresji.

Wraz z naszymi Sojusznikami z NATO Stany Zjednoczone utrzymają aktywność ćwiczeniową i obecność w regionie Morza Bałtyckiego – dodał Joe Biden i podkreślił przywiązanie Stanów Zjednoczonych do art. 5 paktu Północnoatlantyckiego.

 

/IAR/RadioRAMPA/

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here