Burmistrz Nowego Jorku ogłasza NYC Care: opieka zdrowotna dla wszystkich

Reklama - Advertisement

Burmistrz miasta Bill de Blasio ogłosił we wtorek, że w Nowym Jorku wprowadzony w życie zostanie uniwersalny system opieki zdrowotnej dla wszystkich, pod nazwą NYC Care. 

“Dla tych których będzie stać, będą płacić swoją część za ubezpieczenie zdrowotne. Dla tych, których nie będzie stać, będą mogli skorzystać z opieki zdrowotnej za darmo. Powiedziałem w ubiegłym roku, że Nowy Jork ma być najbardziej sprawiedliwym dużym miastem w Stanach Zjednoczonych. Tak się dzieje,” powiedział burmistrz dodając, że dostęp do opieki zdrowotnej, to podstawowe prawo każdego człowieka. 

Program ma kosztować około 100 milionów dolarów. Zacznie obowiązywać od lata br, w dzielnicy Bronx. Wszystkie dzielnice mają zostać objęte programem do 2021 roku. Celem burmistrza jest zmiana najbardziej popularnego obecnie scenariusza dotyczącego opieki zdrowotnej dla osób, których nie stać na ubezpieczenie: ograniczenie ilości wizyt w oddziałach Emergency Care Unit. Według burmistrza, te wizyty są najdroższe. 

Z NYC Care będą mogli skorzystać wszyscy, również osoby nieudokumentowane, bez względu na status imigracyjny. Podstawą programu będzie odpowiednia opieka lekarza rodzinnego, który będzie w stanie skierować nowojorczyków na dalsze odpowiednie badania. Program ma objąć również opiekę nad zdrowiem psychicznym, włączając walkę z uzależnieniami, opiekę ginekologiczną, opiekę pediatryczną, i inne. 

Burmistrz powiedział, że z ponad 8.6 milionów nowojorczyków, program skierowany będzie przede wszystkim do 600,000 osób, które nie mają ubezpieczenia. burmistrz podkreślił, że dzięki programowi, Nowy Jork staje się pierwszym w USA miastem, w którym każdy z mieszkańców.

 

 

Posłuchajcie:

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here