Reklama - Advertisement

Sprawca sobotniej strzelaniny w Monterey Park na wschód od Los Angeles, w której zginęło 10 osób, a kolejnych 10 zostało rannych, to 72-letni Azjata. Jak poinformował szeryf hrabstwa Los Angeles Robert Luna, Huu Can Tran popełnił samobójstwo, gdy służby przeprowadziły obławę na jego vana i zatrzymały pojazd:

“Gdy funkcjonariusze Torrance powstrzymywali pojazd, biała furgonetka wjechała na parking centrum handlowego. Kiedy funkcjonariusze wysiedli z pojazdu, aby skontaktować się z kierowcą, usłyszeli jeden strzał dochodzący z wnętrza furgonetki. Oficerowie wycofali się i poprosili zespoły taktyczne o reakcję. Dwa pojazdy opancerzone odpowiedziały i ograniczyły ruch pojazdu. O 12.52 oficerowie oraz zespół SWAT zbliżyli się i oczyścili furgonetkę, ustalając, że podejrzany ma ranę postrzałową, którą sobie zadał. Został uznany za martwego na miejscu zdarzenia”

Jak ustalono, 72-letni Huu Can Tran strzelał z broni półautomatycznej w kierunku uczestników obchodów Chińskiego Nowego Roku. Większość ofiar i rannych to osoby świętujące w klubie nocnym. Służby przekazały, że nie ma dowodów na innych sprawców, nieznany jest też motyw działania 72-latka. Broń nie pochodziła z legalnego źródła.
Śledczy ustalili, że po masakrze mężczyzna udał się do sali tańca w pobliskiej Alhambrze. Wszedł tam około 20 minut po strzelaninie. Według wstępnych ustaleń kilka osób rozbroiło sprawcę, po czym uciekł.

W Monterey Park mieszka duża społeczność azjatycka. W obchodach Chińskiego Nowego Roku w centrum miejscowości uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zarządził, by na znak szacunku dla ofiar w Monterey Park flaga była opuszczona do połowy masztu w Białym Domu, na wszystkich budynkach oraz terenach publicznych, a także na wszystkich posterunkach wojskowych i stacjach marynarki wojennej oraz na wszystkich okrętach wojennych do zachodu słońca w czwartek.

“Zarządzam również, aby flaga była opuszczona do połowy masztu przez taki sam czas we wszystkich ambasadach, poselstwach, urzędach konsularnych Stanów Zjednoczonych oraz w innych obiektach za granicą, w tym we wszystkich obiektach wojskowych oraz okrętach i stacjach marynarki wojennej” – dodał.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: City of Monterey Park/Wikipedia

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here