Cztery filary: obsługa medialna wizyty papieża opiera się na TVP i PR oraz na PAP i KAI

Row of business people sitting at seminar, focus on attentive young female
Reklama - Advertisement

W związku z obsługą Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża TVP stara się o ok. 31 mln zł dotacji.

Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu dot. ŚDM omawiano stan przygotowań TVP i serwisów informacyjnych do obsługi Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Informację przedstawiało TVP, PAP i KAI.

Jak poinformował pełnomocnik zarządu TVP ds. ŚDM Marcin Pieńkowski, TVP będzie bezpłatnie udostępniała sygnał telewizyjny do ok. 150 stacji tv na świecie. “Będzie to sygnał w całości produkowany przez TVP, bo mamy wyłączność na produkowanie sygnału i jego udostępnianie” – powiedział.

Wyjątkiem jest watykański ośrodek telewizyjny, co wynika – jak wyjaśnił pełnomocnik – z procedury współpracy z Watykanem. W ośrodku krakowskim TVP na Krzemionkach będzie następowała koordynacja wszystkich sygnałów produkowanych z każdego miejsca wizyty papieża; sygnał będzie dystrybuowany do centrum prasowego w Krakowie i stamtąd na cały świat.

Pieńkowski podał, że wydarzenie będzie relacjonowane komplementarnie na wszystkich antenach TVP, anteną najważniejszą będzie program I. Tu nadawane będą wszystkie wydarzenia centralne z udziałem papieża.

TVP Info będzie obsługiwało ŚDM bardziej relacyjnie i informacyjnie, od środka, także z perspektywy uczestnika. TVP3 wraz z ośrodkami regionalnymi mają zaś pełnić rolę przewodnika po regionie; będą pokazywały, gdzie można się zatrzymać, gdzie zjeść itp.

Pieńkowski poinformował również, że materiały historyczne, dokumentacyjne związane z poprzednimi edycjami ŚDM i wizytami papieży będzie nadawać TVP Historia. Oprócz tego działać będzie uzupełniająca anteny strona internetowa TVP.

Pieńkowski zaznaczył, że to, ile Telewizja Polska wyprodukuje, zależy od kwoty dotacji budżetowej, bo poprzednie władze TVP nie zaplanowały w budżetach środków na ten cel, z góry zakładając, że takie wsparcie państwa będzie. Przypomniał, że na razie w budżecie państwa jest zagwarantowane 18 mln dla mediów publicznych oraz KAI do podziału.

PAP wnosiła o przyznanie ponad 6 mln zł, KAI – 1,5 mln zł. Zgodnie ze specustawą o dotację może ubiegać się również Polskie Radio.

Prezes PAP Lidia Sobańska wskazywała, że z punktu widzenia dziennikarskiego wizyta papieża w Polsce nie ogranicza się tylko do udziału w ŚDM. Wyjaśniła, że rok temu rozmowa dotyczyła głównie Krakowa i Brzegów koło Wieliczki, a teraz doszły bardzo ważne punkty – msza w Częstochowie związana z jubileuszem chrztu Polski oraz wizyta Franciszka w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Sobańska mówiła, że w tych miejscach obecne będą polskie władze, a wizyta w Auschwitz dodatkowo ma wymiar symboliczny i już teraz interesuje się nią wielu dziennikarzy z całego świata.

PAP, wspólnie z KAI, jest odpowiedzialna za szeroko pojętą obsługę medialną wydarzenia; co oznacza m.in. przygotowanie centrów prasowych dla dziennikarzy i portalu z modułem akredytacji i informacjami. Dodała, że oprócz tego Polska Agencja Prasowa obsługuje ŚDM i wizytę papieża od strony dziennikarskiej i fotoreporterskiej, przygotowuje już teraz wiele materiałów związanych z ŚDM.

Prezes KAI Marcin Przeciszewski wyjaśniał, że obsługa medialna tych wydarzeń oparta jest na czterech filarach: TVP i Polskim Radiu jako jedynych oficjalnych nadawców transmisji, PAP i KAI – agencji obsługujących dziennikarzy. Jak mówił, za organizację wizyty papieża Franciszka odpowiada Konferencja Episkopatu Polski i z jej ramienia KAI oraz władze państwowe i z ich strony PAP.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu dot. ŚDM Jarosław Szlachetka (PiS) podkreślał, że na TVP, PAP i KAI spoczywa zadanie stworzenie warunków pracy dla dziennikarzy.

– Wiadomo, że jeśli będą się dobrze tu czuli, to ten pozytywny wizerunek naszego kraju będą w swoich przekazach kreować” – mówił.

Pytał o problemy nadawców publicznych związane z przygotowaniami do ŚDM. Przedstawiciele mediów mówili, że najważniejsze są kwestie finansowe, by można było zaplanować konkretne działania.

Źródło: http://www.kurier.pap.pl

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here