Festiwal polskich filmów w Iranie odwołany

Reklama - Advertisement

Tydzień Filmu Polskiego w Iranie został odwołany. Jak poinformowano, Ministerstwo Kultury Iranu podjęło decyzję o zawieszeniu imprezy w związku ze współorganizacją przez Polskę bliskowschodniej konferencji, której tematem ma być między innymi polityka wobec Iranu.

Wcześniej irańscy dyplomaci zażądali wyjaśnień od polskiej ambasady. Przekazali też oficjalny protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy – jak napisano – organizacji w Warszawie anty-irańskiego spotkania w lutym tego roku.

Zarówno rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, jak i szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zapewnili już, że konferencja nie jest skierowana przeciwko Iranowi, a główny jej temat to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

W piątek amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo poinformował, że w Warszawie w dniach 13-14 lutego odbędzie się konferencja ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem roli Iranu w regionie. Informację o współorganizacji przez Polskę konferencji potwierdził polski MSZ.

(IAR)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here