Dzień Kościuszki w West Point

Reklama - Advertisement

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point stanie się w sobotę 6 maja miejscem uroczystości związanych z 20. obchodami Dnia Tadeusza Kościuszki. Poprzedzi je seminarium poświęcone bohaterowi dwóch narodów, które odbędzie się dzień wcześniej.
Organizatorem wydarzenia jest Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point, którego założycielem i prezesem jest prof. Anthony Bajdek. Zostało ono utworzone i zarejestrowane w Massachusetts w 2003 roku przez przez prof. Bajdka, dziekana i wykładowcę historii na Northeastern University w Bostonie.

– Dzień Kościuszki w West Point to przepiękna uroczystość której główną atrakcją jest parada wojskowa kadetów akademii. Jest to wydarzenie które powinna zobaczyć każda osoba której bliskie jest polskie dziedzictwo i dziedzictwo Tadeusza Kościuszki w USA a zwłaszcza polska młodzież. W tym roku Pulaski Association of Business and Professional Men i Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa postanowiły opłacić autobusy, które na tegoroczne obchody Dnia Kościuszki dowiozą do West Point kilkaset uczniów zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz w dwujęzycznym polsko-angielskim programie nauczania stosowanym m.in w PS 34 na Greenpoincie – powiedział Grzegorz Fryc, prezes Pulaski Association. – Zależy nam na tym, aby dzieci polskiego pochodzenia jak najwięcej dowiedziały się o bohaterze dwóch narodów jakim był Tadeusz Kościuszko i żeby rozumiały jego dziedzictwo poprzez doświadczenie miejsca, które budował – którym jest Amerykańska Akademia Wojskowa w West Point.

Rodzice uczniów, którzy wyrażą chęć wyjazdu do West Point na obchody Dnia Pamięci Tadeusza Kościuszki są proszeni o zgłaszanie się do nauczycieli dzieci w ich szkołach.
Wyjazd autobusów planowane jest na sobotę 6 maja o godzinie 7:30
Więcej informacji na temat dnia Kościuszki w West Point znaleść można na stronie http://www.kosciuszkoatwestpoint.org

Będzie to pierwsze wydarzenie, w którym razem udział wezmą dzieci z dwóch odrębnych systemów nauczania zarówno z Polskich Szkół Dokształcających jak i dwujęzycznego programu, co bardzo cieszy sponsorów tej wycieczki. – Kościuszko służył w West Point długo zanim Akademia Wojskowa została założona. Teraz czcimy tam corocznie jego pamięć jako amerykańskiego i polskiego bohatera – powiedział pułkownik Steve Olejasz, wiceprezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Kościuszki w West Point.

Obchody Dnia Kościuszki w takiej formie jak dziś, odbywają się dopiero od 20 lat. Do uroczystości na terenie Akademii Wojskowej w West Point doszła jeszcze Konferencja Kościuszkowska, która odbywa się co roku w formie całodniowego spotkania w hotelu Thayer na terenie Akademii. Zjeżdżają się na nią naukowcy uniwersyteccy, historycy, wojskowi z Polski i Litwy, członkowie ministerstw obrony Polski i Litwy, wykładowcy West Point i inni specjaliści. Wszyscy starają się rzucić światło na życie i czasy Kościuszki w Stanach Zjednoczonych, jak również w Polsce, i przedyskutować współczesne kwestie bezpieczeństwa stojące przed NATO, Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Uroczystości związane z obchodami ku czci bohaterskiego generała odbywają się corocznie w miejscu, gdzie stoi najstarszy na świecie Pomnik Kościuszki. Został ufundowany dzięki dobrowolnej akcji zbierania funduszy wśród członków Korpusu Kadetów Akademii Wojskowej i poświęcony 4 lipca 1828 roku. Tadeusz Kościuszko został wybrany na bohatera Akademii przez jej kadetów. Od tamtej pory co roku organizowane są uroczystości związane z uczczeniem pamięci polskiego bohatera, walczącego o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Dzień Kościuszki w West Point rozpocznie się uroczystą mszą w języku polskim katedrze wojskowej na terenie akademi. Następnie na głównym polu akademii zobaczyć będzie można tysiące żołnierzy którzy wezmą udział w uroczystej paradzie wojskowej. Tuż po paradzie pod pomnikiem Kościuszki w West Point odbędą się uroczystości z przedstawicielami władz i sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Polski. Po zakończeniu ceremonii uczniowie i widzowie będą mieli szansę wziąć udział w lekcji o Tadeuszu Kościuszce pod pomnikiem Kościuszki. Popołudnie w West Point zwieńczone będzie lunchem w Hotelu Thayer na terenie akademii.

Przypomnijmy, że Tadeusz Kościuszko był inicjatorem założenia Akademii Wojskowej w West Point. Generał George Washington uważał, że West Point był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim, dlatego wybrał to miejsce na budowę fortu. W 1778 roku Kościuszko, który był także wojskowym inżynierem, zaprojektował fortyfikacje. Powierzono mu ten projekt, bo już wtedy było głośno o wkładzie jego prac fortyfikacyjnych do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą jesienią 1777 roku. Sama Akademia została otwarta dla kadetów 4 lipca 1802 roku.

Opracowanie: Iwona Hejmej

Rodzice uczniów, którzy wyrażą chęć wyjazdu do West Point na obchody Dnia Pamięci Tadeusza Kościuszki są proszeni o zgłaszanie się do nauczycieli dzieci w ich szkołach.
Wyjazd autobusów planowane jest na sobotę 6 maja o godzinie 7:30
Więcej informacji na temat dnia Kościuszki w West Point znaleść można na stronie http://www.kosciuszkoatwestpoint.org

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here