Finansowe wsparcie USA dla Polski z projektu FMF

Advertisement

Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski przekażą Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing. Ambasada USA w Polsce podała, że Kongres zatwierdził przyznanie naszemu krajowi środków w wysokości około 288 milionów 600 tysięcy dolarów. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena 8 września w Kijowie.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział podczas wizyty w Waszyngtonie, że decyzja pokazuje zaangażowanie USA w naszej części Europy:

“Ta decyzja wpisuje się w potrzebę przez nas stale podnoszoną umacniania wschodniej flanki NATO. Rzeczywiście stoimy na gruncie przekonania, że odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie i zapewniania pokoju” – powiedział Zbigniew Rau.

Środki w ramach projektu FMF czynią Polskę jednym z największych odbiorców zagranicznej pomocy wojskowej udzielanej przez USA, poza Ukrainą. Ze wsparcia korzystały wcześniej między innymi takie państwa, jak: Izrael, Irak i Afganistan. Beneficjentami projektu FMF są także Pakistan, Jordania oraz Egipt.

“Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski” – skomentował na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Pełna treść oświadczenia: https://pl.usembassy.gov/pl/foreign_military_financing/

 

/IAR/RadioRAMPA

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here