Frydmańska Watra w lasach New Jersey

Reklama - Advertisement
Wspólnota Frydmana w USA rozpaliła w sobotę, 27 sierpnia „Frydmańską Watrę” w Sussex, w stanie New Jersey. Watra, czyli ognisko paliło się bardzo długo, gdyż niektórzy uczestnicy przywieźli ze sobą namioty, aby podtrzymywać ogień do białego rana.
 
Imprezę rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym rodzinę Jana Frankowskiego, byłego właściciela posiadłości na której od kilku lat organizowane są frydmanskie watry.
 
Potem można było obejrzeć występy zespołów ludowych „Podhalanie” i „Zor”.
A po części oficjalnej można było zasmakować regionalnych potraw, usiąść wokół ogniska, wspólnie pośpiewać i potańczyć.
 
Rafał Pisarczyk – Prezes Wspólnoty Frydmana w USA, ale również artysta-malarz, twórca m.in. muralu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie w NYC i tegoroczny marszałek Parady Pułaskiego kontyngentu Clifton i Passaic, opowiada historię powstania Wspólnoty Frydman w Ameryce, ideę corocznego rozpalania wspólnego ogniska, a także przybliża lokację i historię spiskiej wsi Frydman.
 
Maciej Bodyziak – Wiceprezes Stowarzyszenia Podhalan w New Jersey i Sebastian Stopka – muzyk podkreślają rolę współpracy całej Polonii w krzewieniu rodzinnych tradycji i tłumaczą różnicę w muzyce i tańcu pomiędzy górskimi regionami Polski.
 
Paweł Dwornicki i Dawid Kobylarz pokazują kulisy tańczenia w zespole frydmańskim “Zor”, oprócz dobrej zabawy w zespole tworzą się relacje na całe życie.
 
Karol Dewera wolontariacko pomagał przy przygotowaniu watry, ponieważ bardzo mu się podoba ta kultura i wspólne biesiadowanie.
 
Stanisława Iwan i Krystyna Dwornicka na bieżąco relacjonowały to co działo się na watrze, gdy w lesie zapadł zmrok.
 
Posłuchajcie relacji z Frydmańskiej Watry. 

 
 
Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here