Gala w Carnegie Hall zainaguruje obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości

Reklama - Advertisement

Inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości I.PADEREWSKI GALA „MAESTRO RETURNS TO CARNEGIE HALL”

21 lutego 2018 odbędzie się Gala upamiętniająca 85. rocznicę ostatniego koncertu Paderewskiego w Carnegie Hall, jest to zarazem flagowa, inicjatywa lokalnych organizacji polonijnych i Konsulatu RP w NY, która rozpocznie obchody 100-lecia Niepodległości w metropolii Nowego Jorku.

I. Paderewski był ceniony pianistą, kompozytorem, mężem stanu, premierem, ministrem spraw zagranicznych a przede wszystkim wielkim patriotą, który większość część życia poświęcił na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości. Paderewski często grał Chopina, rozpowszechnił jego muzykę w Ameryce, jednocześnie budził uczucia rodaków pięknem muzyki i ich narodowym brzmieniem. Był bardzo modny, jego kunszt fascynował publiczność na całym świecie a każdy z jego koncertów był manifestem polskości, patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Działalność artystyczna Paderewskiego przyczyniła się do zwrócenia uwagi na sprawy Polski. Kompozytor dużo koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie dochody z ponad 300 koncertów poprzedzonych patriotycznymi przemówieniami przeznaczył na rzecz Polski. W Nowym Jorku na koncerty przychodziły tysiące ludzi, w samym Carnegie Hall Paderewski występował blisko 90 razy. Lubił koncertować w soboty wczesnym popołudniem, przed kasami biletowymi rozgrywały się dramatyczne sceny, oczekiwano na sprzedaż biletów przez wiele godzin, to było coś, czego Ameryka jeszcze nie doświadczyła.

Ignacy Paderewski symbolizuje również wysiłki Polonii w walce o polskie sprawy i rozpowszechnianie kultury polskiej. Paderewski nie tylko koncertował ale również przemawiał, zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. W wyniku tych działań do Armii Polskiej we Francji zgłosiło się̨ ponad 20 tysięcy ochotników z USA, którzy zasilili szeregi Armii Józefa Hallera. Dotarł do prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona, przekonując go do wsparcia polskiej sprawy. Stąd w ogłoszonym 8 stycznia 1918 orędziu prezydenta USA do Kongresu znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski. Paderewski odegrał istotną rolę w przyjęciu 3 czerwca 1918 deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie. Jako premier i minister spraw zagranicznych był sygnatariuszem traktatu wersalskiego. Po napaści Niemiec na Polskę wokół Paderewskiego skupiły się siły organizujące pomoc humanitarną dla ofiar wojny.

I. Paderewski zmarł w Hotelu znajdującym się na wprost Carnegie Hall. Przed śmiercią odebrał wzruszający hołd za swoje zasługi artystyczne i humanitarne, amerykańskie miasta zorganizowały obchody 50 rocznicy jego pierwszej trasy koncertowej po Ameryce, ustanawiając Tydzień Paderewskiego, podczas którego na jego cześć zagranych zostało 6000 koncertów. Pogrzeb Paderewskiego odbył się w Katedrze św. Patryka, zgromadził ponad czterotysięczny tłum wewnątrz i 35-tysięczny na zewnątrz kościoła. Prezydent Roosevelt wydał specjalny dekret zezwalający na pochówek kompozytora na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Jednak życzeniem artysty było, aby był pochowanym w wolnej Polsce, kiedy tylko stanie się to możliwe. Jak wiemy życzenie to zostało spełnione w 1992, prochy Paderewskiego zostały przewiezione do Polski i złożone w krypcie w Katedrze św. Jana w Warszawie.

Oprócz uczczenia wyjątkowej narodowej rocznicy, Gala jest okazją do udziału w doborowym koncercie pianistycznym, który adresowany jest nie tylko do Polonii, a także do społeczności amerykańskiej. W programie znajdą się utwory F. Chopina, które Ignacy Paderewski wykonywał przed tysiącami słuchaczy w Nowym Jorku, oraz kompozycje własne Paderewskiego. Dobór utworów F. Chopina i I. Paderewskiego demonstruje kunszt sławnych kompozytorów i odzwierciedla ich narodowy charakter. W Gali wystąpią znakomici pianiści, zwycięzcy wielu Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: Szymon Nehring, Łukasz Krupiński, Marek Bracha z Polski i Kevin Kenner ze Stanów Zjednoczonych.

Kevin Kenner należy do czołowych amerykańskich pianistów, nazywany jest czarodziejem fortepianu. Jest pierwszym amerykańskim pianistą, który wygrał jednocześnie Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie i Międzynarodowy Konkurs im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Szymon Nehring, oprócz nagród w Konkursach Chopinowskich, zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie, jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Łukasz Krupiński wygrał wiele Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych, między innymi w Hanowerze, Aachen i San Marino, gdzie zebrał wszystkie nagrody konkursowe w tym Grand Prix. Marek Bracha jest bardzo utalentowanym, wszechstronnym pianistą, finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Gala organizowana jest przez Kluby Gazety Polskiej w Ameryce, Gazeta Polska Community of America, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku.

Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, PLL LOT, Tauron, a także lokalnych organizacji i prywatnych firm

 Więcej informacji:   www.facebook.com/PaderewskiGala
Bilety od $17 do nabycia na stronie Carnegie Hall:

https://www.carnegiehall.org/Calendar/2018/02/21/IGNACY-PADEREWSKI-GALA-MAESTRO-RETURNS-TO-CARNEGIE-HALL

 

 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here