Historyczna wizyta Prezydenta RP w Amerykańskiej Częstochowie

Reklama - Advertisement

Po raz pierwszy w historii Amerykańskiej Częstochowy, czyli Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, do miejsca duchowej stolicy Polonii, przybył urzędujący Prezydent RP. Andrzej Duda oraz jego małżonka, wzięli udział we Mszy Świętej, a następnie spotkali się z Polonią amerykańską. Ostatnim punktem wizyty, było uroczyste odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych.

Na uroczystość przybyło prawie 5 tysięcy osób, a dużo więcej śledziło ten dzień przed komputerami i telewizorami, za pośrednictwem mediów. Wizyta Prezydenta RP w Doylestown była bowiem transmitowana zarówno w USA, jak i w Polsce.

Prezydenta, wraz z towarzyszącymi mu posłami, ministrami i dyplomatami, w Sanktuarium przywitał Ojciec Rafał Walczyk, przeor. Ojciec Rafał nie krył, że wizyta Prezydenta Polski, w tym tak ważnym dla Polaków na obczyźnie miejscu, jest historyczna. Ojcec dodał podczas kazania, że bardzo ważne jest, iż obecnej władzy nie brakuje odwagi, aby przywrócić honor bohaterom – tym którzy walczyli o wolność Polski po wojnie, a którzy niedocenieni byli przez tyle lat. Przeor nawiązywał tym samym do Żołnierzy Niezłomnych.

9-18-16-duda-czestochowa-6s4a5820

Z tej specjalnej okazji, droga prowadząca do Sanktuarium, oznaczona została polskimi flagami, a wnętrze Sanktuarium wypełnione zostało biało-czerwonymi kwiatami. Przy ołtarzu, widniało godło Polski. Pan Prezydent powitany został również przez dzieci z polskich szkół sobotnich, harcerzy, weteranów, Korpus Pomocniczy Pań i wielu rodaków, którzy przybyli z różnych części USA. Kiedy Para prezydencka wchodziła do bazyliki, zgromadzeni wewnątrz wierni stawali na ławkach, aby lepiej zobaczyć Prezydenta.

Po wizycie w Doylestown, para prezydencka udała się do Jersey City, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim, złożyła kwiaty.

18 dzień września to pierwszy, oficjalny dzień wizyty Prezydenta RP w USA. Wizyta potrwa do środy, a już od poniedziałku Andrzej Duda bierze udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednocznych w Nowym Jorku. Prezydent przemawiać będzie w ONZ w sprawie uchodźców.

Zobacz też: http://radiorampa.com/prezydent-andrzej-duda-odznaczyl-zasluzonych-dla-polski-patriotow

Zobacz też: http://radiorampa.com/amerykanska-czestochowa-prezydent-rp-odslonil-pierwszy-w-usa-pomnik-zolnierzy-niezlomnych

Za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych transmitujemy wizytę Prezydenta Polski na żywo (Facebook: https://www.facebook.com/RadioRAMPA/). Poniżej zobaczyć możecie fragment Mszy Świętej. Wideo reportaż w tym tygodniu na naszej stronie.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here