II edycja koncertu NIE – zakazanych piosenek w Lodi

Reklama - Advertisement
W niedzielę, 24 września, w auli Felician University w Lodi, w New Jersey odbyła się druga edycja Koncertu “Wspólne śpiewanie (nie) zakazanych piosenek.”
 
Organizatorem tego wydarzenia była Polska Szkoła im. Św Stanisława Kostki w Wallington, której dyrektorem jest Agnieszka Kasprzak.
 
Dziecięcy chór z Polskich Szkół, liczący około 40 osób, pod dyrekcją Iwony Wesołowskiej, wykonał 19 patriotycznych piosenek. Koncertowi towarzyszył pokaz multimedialny z wypowiedziami powstańców warszawskich i sybiraków, tworzący wraz ze śpiewem piękną lekcję historii. Wszyscy uczestnicy byli przyozdobieni biało-czerwonymi kotylionami, które w ramach współpracy, otrzymali z Polski od Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie.
 
Uczestnicy koncertu przy wejściu otrzymali śpiewniki, aby czynnie uczestniczyć w śpiewaniu (nie) zakazanych piosenek.
 
Krzysztof Płaski – wicekonsul RP w Nowym Jorku odczytał listy Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, a także podkreślił, jak ważne jest w małej Ojczyźnie, jaką jest społeczność polonijna, pielęgnowanie wartości patriotycznych.
 
Agnieszka Kasprzak – organizatorka Koncertu i dyrektor Polskiej Szkoły im. Św Stanisława Kostki w Wallington powiedziała, że szukała takiej formy przekazania polskiej historii, aby pozostawała na długo w sercach.
 
Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających podkreśliła, że dzisiaj godzina 17-sta, godzina “W” wybiła w New Jersey. Podziękowała młodzieży, że wyśpiewała tę ujmującą za serce historię polskich bohaterów oraz nauczycielom, że połączyli siły w 10. szkołach i stworzyli tak piękny koncert.
 
Helena Knapczyk – Sybiraczka i Prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce powiedziała, że prosi Boga, abyśmy nigdy nie doświadczyli tego, przez co ona przeszła.
 
Fryderyk Dammont – Sybirak i więzień przypomniał, że wojna jest potworna i stwierdził, że gdyby ludzie zdawali sobie z tego sprawę, to konfliktów by nie było.
 
Stanisława Dorr-Dorynek, która jako dziecko została wraz z rodziną wywieziona do Rosji, wspomina te trudne czasy i podkreśla, że taki koncert jest dla niej bardzo wzruszający.
 
Dwie chórzystki Zofia Meller z Akademii Młodej Polonii w Clifton i Nadia Kwiatkowski z Polskiej Szkoły im. Św Stanisława Kostki w Wallington opowiedziały o swoich przeżyciach, które towarzyszyły im na scenie podczas śpiewania (nie) zakazanych piosenek.
 
Wojciech Bonarowski – solista podkreślił, że najbardziej wzruszyły go śpiewające piękną polszczyzną dzieci.
 
 
 


 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here