Jak, gdzie i kiedy głosować, oraz co zrobić aby Cię nie aresztowali, czyli 8. listopada w pigułce

Reklama - Advertisement

8 listopada Amerykanie wybierają się do urn – wybieramy 45. Prezydenta USA. Hilary Clinton czy Donald Trump? Demokraci czy Republikanie? Jedno jest pewne – nowojorczyk zostanie prezydentem. Po raz pierwszy od 1944 roku, obaj kandydaci wieczór wyborczy spędzą w mieście. Poniżej wszystko co musicie wiedzieć, aby jutrzejszy dzień odpowiednio zaplanować, a także, skutecznie oddać swój głos. Pamiętajcie, w razie wszelkich pytań na temat tego JAK głosować, pytajcie w lokalach wyborczych – osoby tam przebywające najlepiej odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. Jest również obowiązek, aby lokal przygotować tak, aby swobodnie i w prywatności, swój głos oddać mogły osoby niepełnosprawe czy wymagające specjalnej asysty.

  1. Gdzie głosować: zależy od Waszego adresu. Najlepiej sprawdzić na stronie: https://nyc.pollsitelocator.com/search  – wpiszcie swój adres, a następnie naciśnijcie strzałkę po prawej stronie. Np. na Greenpoincie, głosować można w Centrum Polsko-Słowiańskim (177 Kent St.) lub St. Cecilia (24 North Henry Street) lub John Ericsson Middle School 126 (424 Leonard Street)

screen-shot-2016-11-07-at-5-41-44-pm

Należy nacisnąć na strzałkę po prawej stronie od adresu ->>>screen-shot-2016-11-07-at-5-41-52-pm

2. Godziny otwarcia lokali wyborczych – różnią się w zależności od stanu, a nawet hrabstwa. Aby się upewnić, sprawdźcie stronę: http://www.nass.org/elections-voting/voter-registration-deadlines-polling-place-hrs-2016-general/ 

Generalnie, w większości stanów lokale wyborcze czynne są od 7 lub 8 rano, do 7 lub 8 wieczorem. 

Nowy Jork: od 6 rano do 9 wieczorem

New Jersey: od 6 rano do 8 wieczorem

Connecticut: od 6 rano do 8 wieczorem

Pennsylvania: od 7 rano do 8 wieczorem

Najwięcej głosujących będzie przed godzinami rozpoczęcia pracy, po godzinach zakończenia pracy oraz w czasie lunchu. W stanie Nowy Jork, prawo mówi, że aby zagłosować, musisz stać w kolejce przed godzinami zamknięcia – dopóki spełniasz ten warunek, będziesz mógł oddać swój głos.

3. Co zabrać? W 32 stanach konieczne jest okazanie ID – paszportu lub prawa jazdy. W 18 stanach i DC, wystarczy kombinacja imienia i nazwiska oraz adresu. Zalecamy, aby zabrać ze sobą ID. Jeżeli głosujesz po raz pierwszy, musisz mieć przy sobie ID. Sprawdź tutaj: http://www.vote411.org/search-by-topic#.WCEEVOErJ-U

4. Zdjęcia w lokalu wyborczym: nie chcecie tego dnia zakończyć w więzieniu 😉 A na pewno nie przez np. umieszczenie swojego “selfie” z lokalu wyborczego. Choć w nie każdym stanie prawo w tej kwestii jest jednoznaczne, wiadomo, że

NIE WOLNO ROBIĆ SELFIE w Nowym Jorku, New Jersey, Massachusetts, Karolina Północna, Karolina Południowa, Georgia, Floryda, Alabama, Missisipi, California, Nevada, Colorado, Kansas, New Mexico, Dakota Południowa, Wisconsin, Illinois, Michigan.

WOLNO ROBIĆ SELFIE w Maine, Vermont, New Hampshire, Virginia, Kentucky, Indiana, Minnesota, Dakota Północna, Montana, Wyoming, Nebraska, Utah, Idaho, Oregon, Washington State.

Jeżeli nie jesteś pewny, lepiej nie rób sobie “selfie” 😉

5. I uwaga, uwaga, wielki finał: KORKI na Manhattanie

Hillary Clinton wieczór spędzi w Javits Center (10 Aleja i 34 Ulica), a Donald Trump w hotelu Hilton (Ave. of the Americas i 54 Ulica). Co to oznacza dla ruchu drogowego:

od 6 p.m. dzisiaj do 6 a.m. w środę, zamknięte dla ruchu kołowego są następujące ulice:

  • West 34th Street pomiędzy the West Side Highway i 11th Avenue
  • 11th Avenue pomiędzy West 34th Street i West 40th Street
  • 6th Avenue pomiędzy West 53rd Street i West 54th Street
  • 7th Avenue pomiędzy West 53rd Street i West 54th Street

Dobrego dnia wyborów i bądźcie z nami na Facebook: https://www.facebook.com/RadioRAMPA/

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here