Joe Biden obraża Amerykanów polskiego pochodzenia? “Przestaliśmy pojawiać się w Polish American Club (…)i poszliśmy do Was, naprawdę mądrych ludzi.”

Michael Stokes/Wikipedia
Reklama - Advertisement

W długim wywiadzie udzielonym w styczniu gazecie The New York Times, Joe Biden mówi: “przestaliśmy pojawiać się w Polish American club /klub Amerykanów Polskiego pochodzenia/. Przestaliśmy się pojawiać i poszliśmy wszyscy do Was, naprawdę mądrych ludzi. Zaczęliśmy tworzyć nową koalicję. Koalicję kobiet po college i mężczyzn po college”.

To odpowiedź, obecnego kandydata na Prezydenta partii demokratycznej, na pytanie związane z wygraną Donalda Trumpa w 2016 roku. Redakcja NYTimes przypomniała, że w 2016 roku wielu Amerykanów zagłosowało na Trumpa, ponieważ było rozgniewanych i zawiedzionych działaniami ówczesnego rządu. Joe Biden przyznał, że jest świadomy, że Demokraci, szczególnie w ostatnich wyborach, przestali rozmawiać z “pracującymi, białymi Amerykanami.” Biden wspomina, że powiedziano mu aby zrezygnować z “białych, pracujących” wyborców, ponieważ nie przynosi to żadnych efektów. Wtedy właśnie powiedział: “przestaliśmy pojawiać się w Polish American club. Przestaliśmy się pojawiać i poszliśmy wszyscy do Was, naprawdę mądrych ludzi. Zaczęliśmy tworzyć nową koalicję. Koalicję kobiet po college i mężczyzn po college”. Kontynuując, Biden powiedział, że czuł, że zwiastuje to przegraną. Biden wyjaśnia powody przegranej, mówiąc: “nie robiliśmy już tej “polityki detalicznej” jak kiedyś. Nie zatrzymywaliśmy się już w dinerach. Nie odwiedzaliśmy już Greek American Club. Nie chodziliśmy do społeczności Afro-Amerykanów i nie odwiedzaliśmy lokalnych centrów kulturalnych w tych społecznościach.”

Link do pełnego wywiadu: https://www.nytimes.com/interactive/2020/01/17/opinion/joe-biden-nytimes-interview.html 

Wątek przypomniał wczoraj portal Intellectual Takeout, w jednym ze swoich opiniotwórczych artykułów, zatytułowany “Polski Żart Joe Bidena”  Autor opinii podkreśla, że powyższe stwierdzenie Bidena świadczy o dwóch rzeczach: 1) Biden uważa, że partia demokratyczna odeszła od Amerykanów polskiego pochodzenia, 2) Biden nie zalicza Amerykanów polskiego pochodzenia do “naprawdę mądrych ludzi.”

Jakie jest Wasze odczucie w tym temacie?

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here