Wiadomości Dnia 10-14-20

Reklama:

Słuchaj wiadomości dnia od poniedziałku do piątku poprzez urządzenie Alexa – dodaj Radio RAMPA i powiedz: Alexa, play my news. SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Joe Biden obraża Amerykanów polskiego pochodzenia? “Przestaliśmy pojawiać się w Polish American Club (…)i poszliśmy do Was, naprawdę mądrych ludzi,” powiedział kandydat Demokratów na Prezydenta, odwołując się do przegranej Demokratów w 2016 roku. Szczegóły na stronie Radio RAMPA. 

NOWY JORK – gubernator Andrew M. Cuomo poinformował, że rozważa wycofanie funduszy federalnych dla szkół i samorządów w strefach czerwonych – czyli w skupiskach zarażeń koronawirusem – które nie stosują się do stanowego prawa. Według statystyk, to przez skupiska zarażeń, średnia liczba hospitalizacji w stanie i w mieście wzrosła o 70%, notując wskaźniki najwyższe od czerwca. 

USA – sędzia Amy Coney Barrett, kandydatka na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, trzeci dzień odpowiada na pytania senatorów. / Prezydent Donald Trump wziął udział w wiecu w Johnstown w stanie Pensylwania./ Dzisiaj, prawdopodobnie po raz ostatni w historii, Amerykanin wsiadł na pokład rosyjskiej rakiety kosmicznej. Już w przyszłym roku, tylko Rosjanie będą na pokładzie rakiety Soyuz, a amerykańscy astronauci z NASA, latać będą na SpaceX Crew Dragon. 

ŚWIAT – diecezja Irkucka na Syberii w sposób szczególny uczci 42. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża – dowiedziało się Polskie Radio. 16 października, w dniu wyboru w irkuckiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a dwa dni później na dziedzińcu świątyni zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik Świętego Jana Pawła II. -„Diecezja irkucka pod wezwaniem Św. Józefa jest w sposób szczególny związana z osobą papieża – Polaka” – powiedział Polskiemu Radiu proboszcz katedry w Irkucku ojciec Włodzimierz Siek. To dzięki papieżowi Polakowi zostały odbudowane struktury Kościoła katolickiego na terenach dawnego ZSRR. W 2002 roku na mocy papieskiej bulli powstała diecezja irkucka, która jest obszarowo największą jednostką kościelną na świecie. /We Francji sąd skazał na 28 lat więzienia zamachowca, który w 2017 roku zaatakował policjantów przed katedrą Notre-Dame. 43-letni Algierczyk ranił jednego z funkcjonariuszy w głowę, uderzając go młotkiem. Mężczyzna przyznał, że działał jako dżihadysta dla organizacji Państwo Islamskie./ 6 osób ma być objętych sankcjami za próbę otrucia nowiczokiem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że tak zdecydowali ambasadorowie 27 krajów. (IAR)

POLSKA – W Małopolsce będą działać trzy dodatkowe szpitale jednoimienne, powstanie też kilkaset łóżek dla chorych na koronawirusa – to główne decyzje które zapadły w czasie posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego w Małopolsce. W szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów, kolejki ustawiają się nie tylko przed Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi, ale też do wykonania testu na obecność koronawirusa. Służby wojewody oceniają sytuację epidemiczną w regionie jako „trudną”. /Dziś Dzień Edukacji Narodowej nazywany Dniem Nauczyciela. Minister edukacji Dariusz Piontkowski wręczy nauczycielom odznaczenia państwowe, medale i nagrody. Ze względu na pandemię w wydarzeniu weźmie udział mniej osób niż zwykle.  (IAR) 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts