Joe Biden: zapowiedzi Putina w sprawie broni nuklearnej bardzo niepokojące

Reklama - Advertisement

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Prezydent Joe Biden powiedział, że zapowiedź Władimira Putina rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jest niepokojąca. Biały Dom informuje jednak, że Stany Zjednoczone nie widzą w tej chwili żadnych oznak by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej.

“To niebezpieczny rodzaj retoryki, to jest niepokojące” – powiedział amerykański prezydent. Zaznaczył, że nie dostrzeżono dotąd żadnych oznak przeniesienia broni nuklearnej przez Rosję. “Jeszcze tego nie zrobili” – stwierdził Joe Biden.

Wcześniej korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Johna Kirby, jaka będzie odpowiedź Stanów Zjednoczonych, jeśli Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi i czy prezydent Joe Biden będzie wówczas gotów na przeniesienie amerykańskich pocisków nuklearnych bliżej Rosji, na przykład do Polski.

“Nie będę mówił o hipotetycznych scenariuszach. Retoryka wychodząca z Rosji od początku tej wojny, jeśli chodzi o broń jądrową i broń masowego rażenia jest lekkomyślna i nieodpowiedzialna” – odpowiedział John Kirby.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu dodał, że USA najlepiej jak potrafią przyglądają się działaniom Rosji. – Nie zaobserwowaliśmy żadnych ruchów ze strony pana Putina by realizował swoją jego zapowiedź i nie dostrzegamy żadnych oznak, by Putin przybliżał się do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie lub prowadził przygotowania do jej użycia – wskazał.

John Kirby dodał, że USA nie zaobserwowały niczego, co by mogło skłonić Stany Zjednoczone do zmiany swojej “postawy nuklearnej”.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here