Reklama - Advertisement

29 października Polska Szkoła im. Juliana Ursyna Niemcewicza z Plainfield obchodziła swój jubileusz 20-lecia istnienia. Szkoła została założona przy polskiej parafii, początkowo lekcje odbywały się w zakrystia , a dzieci była mała garstka. Aktualnie Szkoła liczy 18 nauczycieli i 110 uczniów. To co wyróżnia tę szkołę na tle innych to praca nauczycieli na zasadach wolontariatu i jak wszyscy podkreślają rodzinna atmosfera. 

Beata Benewiat – dyrektor szkoły opowiada o fenomenie rozwoju tej szkoły i wyzwaniach jakim musiała sprostać. Ks. Jan Krzysztof Lebdowicz jest uznawany za założyciela szkoły, choć sam się do tego nie przyznaje i woli nazywać się inspiratorem czy pomysłodawcą. To Jasełka były takim zaczynem i elementem początku szkoły. Barbara Maciorowska – pierwsza dyrektor szkoły opowiedziała o kulisach powstania szkoły, trudnych początkach bez internetu i wielkiej pasji nauczycieli i rodziców.

Maria Paździor-Marchwiński – Wiceprezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających i nauczycielka w tej szkole uczy z pasją i jest bardzo dumna ze swoich uczniów. Anna Tracz – dyrektor terenowa na New Jersey i Pensylwanie wymienia 4 powody, które wyróżniają tę szkołę na tle innych. 

Kinga Kapołka – Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego – podkreśla rodzinną atmosferę i wspólne wychowywanie dzieci. Karolina Pajdak – przedstawicielka rodziców, mówiła o wspólnocie szkolno-rodzicielskiej w kształtowaniu polskiej tożsamości w swoich dzieciach.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here