Kolejny raz, Polonia pamięta o weteranach

Stowarzyszenie Pamięć
Reklama - Advertisement

Gościem na antenie Radio RAMPA był Grzegorz Tymiński, prezes Stowarzyszenia Pamięć. Z Grzegorzem Tymińskim rozmawialiśmy o wyróżnieniu jakie otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej, a także, o nadchodzącej, kolejnej już edycji akcji “Pamiętaj o Weteranach.”

17 października, w Polsce, wręczone zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej “Ambasador Polskiej Historii”. Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą. Nagrodę “Ambasador Polskiej Historii” otrzymał m.in. Grzegorz Tymiński z USA, który propaguje wiedzę o polskiej historii a także upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. Jako prezes Stowarzyszenia, Grzegorz Tymiński, również podejmował się organizacji wielu konferencji historycznych, jak choćby cyklu „Przystanek Historia.”

Grzegorz Tymiński jest prezesem Stowarzyszenia „Pamięć” – wśród wielu działań, które podejmuje organizacja na rzecz promocji polskiej historii, jest akcja “Pamiętaj o Weteranach”, podczas której sprzątane i dekorowane są groby polskich weteranów pochowanych na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Tegoroczna edycja akcji, do której Stowarzyszenie zaprosiło uczniów polskich szkół, odbędzie się w sobotę, 28 października. Biało-czerwone wstążki na tę okazję są już przygotowane – w tym roku jest ich 2400. O szczegółach akcji, ale i wyjątkowości – historycznej kwatery cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie – wysłuchacie w wywiadzie z Grzegorzem Tymińskim.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Pamięć 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here