Legalny status dla małżonków i dzieci obywateli

President Joe Biden delivers remarks at an event marking the 12th anniversary of Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), Tuesday, June 18, 2024, in the East Room of the White House. (Official White House Photo by Erin Scott)
Reklama - Advertisement

Prezydent USA Joe Biden, ogłosił we wtorek, że jego administracja w najbliższych miesiącach, zezwoli kwalifikującym się małżonkom amerykańskich obywateli, którzy nie mają legalnego statusu, do zaaplikowania o stały pobyt, a ostatecznie, również o obywatelstwo, bez konieczności opuszczenia kraju. Jak podaje administracja, decyzja ta może dotyczyć około pół miliona osób w USA. 

“Statua Wolności nie jest jakimś reliktem amerykańskiej historii. To nadal reprezentuje to, kim jesteśmy” – powiedział Biden. „Ale nie wierzę też, że abyśmy nadal byli Ameryką, która akceptuje imigrację, musimy zrezygnować z zabezpieczania naszych granic. To fałszywe wybory.” Prezydent w ten sposób nawiązał, do wdrożonej przez siebie akcji wykonawczej, która ogranicza liczbę osób wpuszczanych do USA na południowej granicy. 

Aby się kwalifikować, imigrant musi żyć w USA przynajmniej 10 lat i być małżonkiem amerykańskiego obywatela. Jeżeli złożona aplikacja zostanie zatwierdzona, dana osoba będzie miała trzy lata aby złożyć wniosek o zieloną kartę i otrzymać tymczasowe pozwolenie na pracę, a w między czasie, będzie chroniona przed deportacją. 

Około 50 tysięcy dzieci, które nie są obywatelami, ale ich rodzicie są małżonkami amerykańskiego obywatela, prawdopodobnie również będzie objętych tym programem – podaje AP, powołując się, na wysokiego rangą członka administracji.

Nie ma wymagania co do tego, jak długo para jest małżeństwem, ale nie będą kwalifikować się małżeństwa zawarte po 17 czerwca – to oznacza, że jeżeli staż 10 lat małżeństwa, wypada po 17 czerwca, para najprawdopodobniej się nie zakwalifikuje. 

Składnie wniosków ma zostać umożliwione do końca lata. Nie wiadomo na razie, jakie będą koszta. 

Artur Adamski
Właściciel, Prezes i współzałożyciel Radio RAMPA. Ukończył Rutgers Business School. Przez lata współpracował z firmami amerykańskimi, zajmując się planowaniem budżetu i zarządzaniem finansami. Odpowiedzialny za rozwój firmy, kwestie finansowe i marketingowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here