Miasto Nowy Jork zmienia zasady tzw. zoning, aby sprzyjać małym biznesom

Reklama - Advertisement

Władze miasta Nowy Jork ogłosiły aktualizację programu CITY OF YES for Economic Opportunity, dotyczącą prowadzenia firm.

Jeszcze tej wiosny – jeżeli projekt przejdzie pomyślnie głosowanie w nowojorskiej radzie miasta – a wszystko na to wskazuje – dojdzie do zmian w kwestii podziału na strefy ekonomiczne w mieście. Krótko mówiąc, obowiązujący w mieście ZONING, zostanie dostosowany do obecnych potrzeb małych biznesów. Często, biznesy znajdujące się po dwóch stronach tej samej ulicy, podlegają innym zasadom – nowe zasady mają wprowadzić ład w takich, i wielu innych sytuacjach, utrudniających pracę firm. Konkretnie:

– różnego rodzaju biznesy, będą mogły otwierać siedziby w wielu do tej pory niedostępnych miejscach, przez co zredukowane zostaną puste przestrzenie sklepowe;

– 3 miliony stóp kwadratowych w mieście, przeznaczonych zostanie dla firm, zajmujących się prowadzeniem badań naukowych;

– 17 tysięcy firm z strefach przemysłowych, będzie mogło rozszerzyć swoją działalność, co teraz jest niemożliwe przez obowiązujący zoning

– polepszony zostanie dostęp do tak zwanych, małych sklepów spożywczo-przemysłowych

Ogólnie, nowe zasady mają odpowiadać potrzebom nowo-powstających biznesów, opartych na nowych technologiach, ale również, nowym potrzebom rynku pracy – na przykład – nowe prawo, ma zezwolić na większą elastyczność jeżeli chodzi o prowadzenie firmy w domu – dzisiejszy podział, zakazują na przykład aby firmy zajmując się dekorowaniem wnętrz czy public relations, prowadzone były z domu.

Aby zadecydować o tym, jakie zmiany będą najbardziej potrzebne i korzystne, przedstawiciele władz miasta przeprowadzali rozmowy z mieszkańcami – odbyli 175 spotkań z Community Boards – proces ten trwał kilka miesięcy. 6 marca, miejska komisja ds. planowania zatwierdziła projekt, a na przełomie kwietnia i maja, ma być on poddany głosowaniu w radzie miasta nowy jork. Kolejnym etapem w programie CITY OF YES, jest zajęcie się sprawami mieszkaniowymi, a w tym, m.in. przekształceniem pustych biurowców na mieszkania – informował o tym w odpowiedzi na pytanie Radio RAMPA, przedstawiciel New York City Department of City Planning.

Zapraszamy do obejrzenia materiału. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here