Roślinna dieta w nowojorskich szpitalach

Reklama - Advertisement

Ponad 1,2 miliona posiłków stworzonych ze składników roślinnych, wydanych zostało pacjentom w szpitalach należących do miasta Nowy Jork, odkąd program ten zaczął obowiązywać na wiosnę 2022 roku.

Jak podaje miasto, badania naukowe wykazały, że dieta oparta na składnikach roślinnych powiązana jest ze znacznie niższym ryzykiem chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, otyłości i niektórych nowotworów. Dieta taka, może być również skuteczna w kontrolowaniu masy ciała, a także leczeniu nadciśnienia. Oprócz znacznych korzyści zdrowotnych dla pacjentów, posiłki roślinne podawane w 2023 r. doprowadziły do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 36% i oszczędności w wysokości 59 centów na posiłek. Dodatkowo, pacjenci, którzy jedli posiłki roślinne w szpitalach NYC Health + Hospitals, zgłosili wskaźnik zadowolenia przekraczający 90%. Każdy z pacjentów, ma możliwość również, aby wyjść ze szpitala z książeczką, zawierającą przepisy na potrawy oprte na składnikach roślinnych, tak aby kontynuować dietę w domu.

Wnioski te, zostały zaprezentowane w czwartek, 14 marca, w Centrum Kulinarnym na Brooklynie – to właśnie tam, codziennie przygotowywanych jest 15 tysięcy posiłków, które dostarczane są do wszystkich szpitali NYC Health + Hospitals, w pięciu dzielnicach miasta. Nad przygotowaniem tych dań, pracuje zespół prawie 70 osób.

Kate MacKenzie, dyrektor wykonawczy Mayor’s Office of Food Policy, podkreśliła, że wprowadzenie programu w życie, związane było z personalną historią z życia burmistrza Erica Adamsa, który zwyciężył z cukrzycą, zmieniając swoją dietę.

Prezes i dyrektor wykonawczy NYC Health + Hospitals Mitchell Katz, MD, powiedział, że program jest również odzwierciedleniem różnorodności kulturowej miasta, a podawane jedzenie, ma być przede wszystkim smaczne.

W prezentacji udział wzięli również przedstawiciele firmy SODEXO, która jest partnerem miasta w przygotowaniu posiłków.

Radio RAMPA, zapytało głównego kucharza firmy, odpowiedzialnego za kuchnię w nowojorskich szpitalach, o to, czy w menu znalazły się potrawy inspirowane polską – lub europejską kuchnią – okazało się, że wśród specjałów na dolnym Brooklynie, swego czasu serwowano specjalne pierogi.

Każdemu z pacjentów placówek zrzeszonych w NYC Health + Hospitals, oferowane są najpierw posiłki stworzone ze składników roślinnych. Każdy ma jednak opcję wybrania standardowego posiłku, składającego się na przykład, z mięsa. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here