Na jaką pomoc liczyć mogą studenci? Poznaj szczegóły STUDENT LOAN RELIEF

Reklama - Advertisement

Prezydent Joe Biden ogłosił Student Loan Relief, czyli trzy-stopniowy plan, zawierający m.in. zwolnienie z płacenia pożyczki studenckiej dla najbardziej potrzebujących zadłużonych. Wprowadzenie takiego planu, było obietnicą wyborczą Bidena. Plan dotyczy pożyczek federalnych. 

Jak podaje administracja, plan ma pomóc uczniom pracującym oraz otrzymującym średni dochód, w powrocie do regularnych spłat pożyczek studenckich po okresie pandemii. Plan zakłada umorzenie do $20,000 w kwocie pożyczki. Szczegóły składania aplikacji mają zostać podane w nadchodzących tygodniach. Aby otrzymać powiadomienie o tym, że proces się rozpoczął, należy zapisać się do otrzymywania powiadomień na stronie: https://www.ed.gov/subscriptions  

oraz sprawdzać stronę: https://studentaid.gov/debt-relief-announcement/

Oto główne założenia planu:

  1. Ostatnie przedłużenie terminu spłat pożyczek studenckich – w związku z pandemią, odraczany był termin spłaty federalnych pożyczek studenckich. Termin ten przedłużony został po raz kolejny – ale już ostatni – do 31 grudnia 2022, a spłaty mają zostać wznowione w styczniu 2023. Odroczenie terminu spłat nastąpi automatycznie. 
  2. Departament Edukacji zapewni umorzenie pewnej kwoty pożyczki federalnej dla osób, których dochód indywidualny nie przekracza $125,000 lub $250,000 na domostwo. Wysokość umorzenia długu, zależeć będzie od tego, czy dana osoba otrzymała pożyczkę Pell Grant. Federalna pożyczka Pell Grant przyznawana jest tylko uczniom na poziomie ‘undergraduate’, a otrzymujące ją osoby muszą udowodnić wyjątkową potrzebę finansową i nie mogą posiadać jeszcze stopnia Bachelor, ukończonych studiów graduate czy profesjonalnego tytułu. Ta pożyczka nie musi być spłacana, oprócz konkretnych okoliczności. Umorzenie pożyczki federalnej w kwocie do $10,000 otrzymają osoby, które nie otrzymały Pell grant na poziomie undergraduate. Umorzenie pożyczki federalnej w kwocie do $20,000 otrzymają osoby, które otrzymały Pell Grant. 

Na umorzenie długu automatycznie, może kwalifikować się aż 8 milionów osób, ponieważ Departament Edukacji posiada już informacje o ich dochodach. Będzie można też zaktualizować swoje dane, składając aplikację. Podano, że aplikacje będą dostępne przed końcem roku.

Dodatkowo, spłacający pożyczkę, którzy są zatrudnieni przez non-profits, wojsko, władze federalne lub stanowe, a także lokalne samorządy, mogą kwalifikować się do całkowitego umorzenia długu studenckiego w ramach Public Service Loan Forgiveness (PSLF) program. To związane jest ze szczególnymi warunkami, warto sprawdzić je na stronie: https://www.whitehouse.gov/publicserviceloanforgiveness/?utm_source=pslf.gov

3. Ułatwienie systemu spłaty pożyczek

Spłaty pożyczek w zależności od dochodu istniały już od dawna. Administracja Bidena chce stworzyć nową zasadę, zgodnie z którą, spłaty miesięczne na przyszłość zredukowane będą dla osób o niskich i średnich zarobkach (tzw. lower- i middle-income). 

Szczegóły tych założeń możecie sprawdzić na stronie: https://studentaid.gov/debt-relief-announcement/

Wielu Republikanów skrytykowało plan, mówiąc, że jest to niesprawiedliwe rozwiązanie względem tych, którzy już spłacili swoje pożyczki – teraz oni pracować będą na spłatę przez rząd tych pożyczek, które zostały umorzone – twierdzą Republikanie. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here