Najstarsza polska parafia na Manhattanie służy Polonii już 150 lat

Reklama - Advertisement

8 maja 2022 roku to szczególna data dla polskiej Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku. W tym dniu obchodzony był Jubileusz 150-lecia powstania tej Parafii. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył Kardynał Metropolii Nowego Jorku Timothy Dolan. Do celebrowania Mszy Św. zaproszeni zostali m.in. biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn Witold Mroziewski oraz Ojcowie Paulini z Amerykańskiej Częstochowy. 

Kardynał Timothy Dolan na koniec Mszy Św. ofiarował otrzymane od Parafian kwiaty, Matce Boskiej Częstochowskiej. W wypowiedzi dla Radia RAMPA, Kardynał skierował się do Polaków, mówiąc, że bardzo dziękuje za to co Polacy robią na rzecz Uchodźców z Ukrainy.

Po Mszy Św. na uroczystym przyjęciu przemawiali m.in. Konsul Generalny RP Adrian Kubicki, a przedstawiciel Biura Burmistrza Miasta Nowy Jork wręczył na ręce proboszcza parafii, Ojca Karola Jarząbka, Akt Proklamacji Miasta Nowy Jork. Ojciec John Bashobora z Ugandy dziękował za Wotum Polonii prowadzone przez Parafię św. Stanisława BM.

Parafianie bardzo dumni ze swojej Parafii, wspominali czasy sprzed 30 lat, gdy ich dzieci uczyły się w tej właśnie parafii, rozmawiać z rówieśnikami w języku polskim i budowały polską tożsamość.

8 maja wszystkie polskie parafie pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa Męczennika – jednego z głównych patronów Polski – obchodzą uroczystości odpustowe. 

Szersza relacja na antenie Radia Rampa już niebawem. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here