Niepodległość ważniejsza niż kiedykolwiek – Polonia uczciła Niepodległość Polski i Dzień Weterana w Konsulacie RP w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

W dn. 9 listopada br. Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki spotkał się z polskimi i amerykańskimi weteranami, którzy na przestrzeni lat służyli na froncie II wojny światowej, w Wietnamie,
w walkach w Iraku i w Afganistanie. Podczas spotkania obecni byli również przedstawiciele Akademii Wojskowej z West Point. W trakcie uroczystości Konsul Generalny, zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, wręczył odznaczenia państwowe: za wybitne zasługi w rozwijaniu polski-amerykańskiej współpracy naukowej, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Eugeniusz Bąk; Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał Stanisław Józef Grześków. Odznaczeni, w rozmowie z Radio RAMPA, opowiedzieli o swojej działalności na przestrzeni lat. Pan Bąk o Polonii w Cleveland, Ohio i działalności Polskiego Centrum Kulturalnego, a Pan Grześków o swojej działalności w ruchu Solidarność. 

W spotkaniu udział wzięła i zebranych zaadresowała Rita Cosby, amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia, córka Powstańca Warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego. Dziennikarka opowiedziała o swoich spotkaniach z żołnierzami na frontach wojennych w różnych częściach świata. Podkreślała, że gdziekolwiek była, obok żołnierzy amerykańskich, zawsze odważnie i walecznie kroczyli żołnierze polscy. 

Wśród zaproszonych gości byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Robert i Linda Ollis – rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który oddał życie za polskiego żołnierza Karola Cierpicę, podczas wspólnej walki w Afganistanie. Jednym z gości była również Helena Knapczyk, sybiraczka, prezeska Korpusu Pomocniczego Pań, żona zmarłego Wincentego Knapczyka, komendanta SWAP. 

Ważną częścią wydarzenia był wykład o znaczeniu 11 listopada w historii Polski i USA, który wygłoszony został przez Jacka Czarneckiego, adiunkta kingsborough Community College. 

Uroczystość uświetnił występ pianistki Radosławy Jasik oraz klarnecisty Louisa Arques, którzy wykonali utwory m.in. Szymanowskiego, Lutosławskiego, Chopina czy Bernstein’a. Zwieńczeniem wieczoru było wykonanie “God Bless America” przez Tomaczka Bednarka.

Posłuchajcie obszernej relacji audio, która wyemitowana została na antenie Radia RAMPA 620 AM w sobotę, 13 listopada.

 

Uroczystość poprowadził Konsul Mateusz Gmura
Konsul Generalny Adrian Kubicki
Helena Knapczyk
Eugeniusz Bąk
Rita Cosby
Robert i Linda Ollis
Kadeci z West Point
Józef Grześków
Jacek Czarnecki
Radosława Jasik
Louis Arques
Tomaczek Bednarek


Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here